Wydanie nr 38 z dnia 22.09.2017

IPN potwierdza

LUDZKICH SZCZĄTKÓW NIE ZNALEŹLI

Las Kamieniec w Ogrodzonej od dawna wskazywany był jako miejsce, w którym po II wojnie światowej, w tajnych mogiłach chowano tych, którzy zginęli z ręki „ludowej” władzy. Sugerują to nie tylko relacje świadków, ale także znajdująca się w lesie mogiła z nazwiskami sześciu mężczyzn, którzy zginęli w 1946 roku. Tymczasem Instytut Pamięci Narodowej potwierdził nasze wcześniejsze nieoficjalne informacje, że w lesie Kamieniec w Ogrodzonej nie znaleziono szczątków ofiar systemu komunistycznego… Czy dalej będą prowadzone tam badania?


40 lat kaczyckiego koła

Z MIŁOŚCI DO PSZCZÓŁ

Pszczoły to nieodłączny element ich świata, a pasieki są niemal jak drugie domy. Chociaż zdarza się, że niektórzy zawodowo związani są z innymi branżami, to jednak ulom podporządkowują wszystko. Pszczelarze z Kaczyc – jak sami mówią o sobie – amatorzy hobbyści, właśnie świętują 40-lecie. Co się zmieniło przez te lata?

 

 


W Skoczowie mają już dość!

NA DZIKO PRZEZ TORY

Od początku roku trwa batalia o przejście przez tory kolejowe w Skoczowie. Problem poruszyła Joanna Duda-Michalak, radna Rady Miejskiej Skoczowa, występując z interpelacją do burmistrza. Władze podjęły temat, ale napotkały na mur ze strony Polskich Kolei Państwowych. Czy jest szansa na bezpieczne przejście przez tory?

 

 

 

 

 

 

 

 


Trimurti i Drunvalo namieszali…

JAKIE IMIONA NA TOPIE?

Nie tak dawno Internet obiegła informacja o nadaniu oryginalnych imion bliźniętom z Ustronia. Zrobiła się mała sensacja, wieść poszła w Polskę. Podobnie było z imionami Jeronimo i Martins zarejestrowanymi w Zawierciu… Jakie zatem imiona królują w naszym regionie?


 

Wydanie nr 37 z dnia 15.09.2017

IPN w Ogrodzonej

KRÓTKA WIZYTA

Zaledwie dwa dni trwały badania Instytutu Pamięci Narodowej w lesie Kamieniec w Ogrodzonej. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN już kilka miesięcy temu zapowiedziało wizytę w Ogrodzonej. Powodem były liczne relacje wskazujące na to, że w lesie Kamieniec mogą być pochowane ofiary komunistycznego aparatu represji z lat 1946-47. Wygląda jednak na to, że badania zakończyły się fiaskiem…


Zdezorientowani rodzice, dzieci w innej placówce i…

ZALANE PRZEDSZKOLE

Trudne chwile przeżywano w Gminnym Przedszkolu Publicznym w Kończycach Małych. Wszystko przez wichurę i ulewę, które przetoczyły się nad tą miejscowością nocą 6 września. W efekcie zalane zostały trzy sale. Wilgoci nabrały nie tylko ściany i sufity, ale także podłogi. Na szczęście udało się uratować meble, ale i tak część dzieci musi być dowożona do innej placówki.

 

 


Znikające znaki w Cisownicy i…

DROGOWE ZAMIESZANIE

Uwaga! Sąsiad pod prąd jedzie! – ironizowali mieszkańcy Cisownicy. Wprowadzona niespodziewanie nowa organizacja ruchu przyprawiła wiele osób o ból głowy. Sygnały o drogowym kuriozum – jak to określili Czytelnicy „Głosu” – sprawdziliśmy na miejscu. A wkrótce potem nastąpiły… kolejne zmiany! Skąd to całe drogowe zamieszanie?

 

 


Będzie w Strumieniu

KOMISJA UZDROWISKOWA

W Strumieniu trwają przygotowania do utworzenia Komisji Uzdrowiskowej. To konsekwencja decyzji sprzed dwóch lat, kiedy jedno z sołectw tej gminy zostało włączone do strefy uzdrowiskowej Goczałkowic-Zdroju. Czym będzie się zajmowała komisja? Co jej powołanie znaczy dla Strumienia?


Tylko, gdy zagrożone jest życie

NA SYGNALE DO… GNIAZDA OS

Wyjątkowo pracowite lato mają w tym roku strażacy. I niemal połowa ich interwencji dotyczy… os i szerszeni. Praktycznie w każdym tygodniu wyjeżdżają po kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt razy, bo ludzie proszą o pomoc. Tylko w ostatnim tygodniu takich interwencji było blisko 30.

 

 

 

 

 


 

Wydanie nr 36 z dnia 8.09.2017 r.

Tłumaczyli dzieciom, że to tylko zabawa…

GROZA NA TORACH

Pociągiem, który wykoleił się na stacji Smętowo, do domu wracało wielu mieszkańców Podbeskidzia, w tym i Śląska Cieszyńskiego. Niemal wszyscy – z małymi dziećmi. Do teraz nie mogą się otrząsnąć z tego koszmaru i leczą rany. Martwią się, że maluchy będą miały traumę. Jak wspominają to tragiczne wydarzenie?

 

 

 

 

 


400 tys. zł dla budżetu obywatelskiego

CIESZYN CZEKA NA POMYSŁY

Budżet obywatelski w Cieszynie cieszy się sporą popularnością. W pierwszej edycji, w 2014 roku, złożono 12 wniosków, rok później samych pozytywnie zweryfikowanych było 28, a w 2016 roku poddano pod głosowanie 12. Obecnie rusza kolejna edycja, w której do podziału jest 400 tys. zł. Połowa – 200 tys. zł – przeznaczona będzie na realizację dużych projektów, czyli takich o wartości ponad 50 tys. zł. Pozostała część powędruje na małe projekty – do 50 tys. zł. Co zrobić, żeby zgłosić swój pomysł?


Zamiast latami czekać na zabieg

LECZENIE ZA GRANICĄ

Od jesieni 2014 roku możemy się leczyć w innych krajach Unii Europejskiej, a potem dochodzić od Narodowego Funduszu Zdrowia zwrotu poniesionych z tego tytułu wydatków. Zwrot kosztów zagranicznego leczenia przysługuje tym pacjentom, którzy są uprawnieni do publicznych świadczeń zdrowotnych w Polsce. Warto jednak pamiętać, że NFZ oddaje pieniądze tylko za te świadczenia, które są refundowane w Polsce…


Rozdawali mandaty i pouczali

SŁUŻBA NA DWÓCH KOŁACH

W Nowym Jorku policjanci patrolują Central Park konno, a w Skoczowie strażnicy miejscy latem przesiedli się z samochodów na rowery. Wszystko po to, by być bliżej miejsc, odwiedzanych przez tych turystów, którzy są na bakier z przepisami. Chodzi przede wszystkim o wiślane wały ciągnące się przez całą gminę, od Ochab aż po Harbutowice. Ile podjęto interwencji i czego najczęściej dotyczyły?

 

 

 


W Hażlachu czekają na dopłaty

KOTŁY DO WYMIANY

1 września weszła w życie tak zwana uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Śląskiego. Nie tylko zakazuje ona palenie mułem czy flotem, ale także wprowadza terminy, w których stare kotły na węgiel należy wymienić na kotły nowszej generacji. A jeszcze lepiej na kotły opalane gazem. Mieszkaniec gminy Hażlach chce taką właśnie inwestycję zrealizować, ale skarży się, że nie może liczyć na żadne wsparcie ze strony samorządu…