Wydanie nr 42 z dnia 20.10.2017

Radni zwracają uwagę burmistrzowi

SKARGA ZASADNA

W porządku obrad ostatniej sesji Rady Miejskiej Skoczowa znalazł się punkt dotyczący skargi Kazimierza Orłowskiego na burmistrza miasta, Mirosława Sitko. Mieszkaniec Skoczowa uważa za niezgodny z prawem fakt, iż podczas jego kilkunastu spotkań z włodarzem w latach 2015-2016, w czasie tzw. przyjmowania stron w sprawach skarg i wniosków w ratuszu, nie były sporządzane protokoły. Sprawa trafiła do Komisji Rewizyjnej skoczowskiej Rady Miejskiej…


Skoczów: co z 300 pracownikami?

FABRYKA SZUKA WŁAŚCICIELA

Skoczowski zakład produkujący meble i ich elementy z drewna dla Ikei czekają zmiany. Jego obecny właściciel rozpoczął poszukiwania nowego podmiotu, który przejmie fabrykę. Z informacji, jakie uzyskaliśmy, wynika, że podczas procesu sprzedaży wytwórni produkcja nadal będzie przebiegała zgodnie z planem. Czy zatem 300-osobowa załoga może spać spokojnie?


MISTRZOSTWA ŚWIATA BMX W BRENNEJ?

Na początku października informowaliśmy o tym, że Brenną zainteresował się Polski Związek Kolarski, który myśli o zbudowaniu w tej gminie toru do jazdy rowerami BMX. Samorząd miałby na ten cel dać grunt, a PZKol zdobyć potrzebne pieniądze – około pół miliona zł. 13 października władze Polskiego Związku Kolarskiego odwiedziły Brenną. Jaki jest efekt rozmów? Czy pod Kotarzem odbędą się wkrótce mistrzostwa świata?


Głosów więcej niż rok temu

USTRONIACY JUŻ WYBRALI

Na początku października nastąpił finał drugiej edycji budżetu obywatelskiego w Ustroniu. Mieszkańcy mieli szansę współdecydowania o części wydatków publicznych w 2018 roku i z tego skorzystali. Po głosowaniu, które przebiegało we wrześniu, wiadomo już, jakie projekty będą realizowane w przyszłym roku. Spośród 30, do głosowania zakwalifikowano ostatecznie 24.


Żółto-czerwono w Pogórzu

HIT NA REMIS

Szlagier skoczowskiej klasy B, w którym LKS Pogórze podejmował Górala Istebna, nie zawiódł oczekiwań kibiców. W tym meczu było wszystko, co lubią fani piłki nożnej – efektowne bramki, twarda walka, kontrowersje i emocje do ostatniego gwizdka. Emocje szykują się też w najbliższy weekend. Gdzie kibice mogą liczyć na ciekawe mecze?

Wydanie nr 41 z dnia 13.10.2017

POSŁOWIE NA KUBALONCE

Wiceminister sportu oraz posłowie z prezydium sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki odwiedzili Beskidy i między innymi rozmawiali o modernizacji biegowych tras narciarskich na Kubalonce. Wiceministra Jarosława Stawiarskiego oraz posłów z Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki „ściągnął” w Beskidy jej wiceprzewodniczący, poseł Jacek Falfus, wybrany także głosami mieszkańców powiatu cieszyńskiego.


Brzezówka: jest miejsce, gdzie można się wypłakać

KIEDY W NIEBIE CZEKAJĄ ANIOŁKI…

Ból nie do opisania, potworny żal i ogromna tęsknota – to uczucia towarzyszące kobietom, które straciły coś najważniejszego w swoim życiu. Dzieci. Co roku z poronieniami mierzy się około 40 tysięcy Polek. Traumatyczne przeżycia pozostawiają w nich ślad na całe życie. I wbrew pozorom, czas nie jest w stanie uleczyć ran…


Nagroda dla spółdzielni „Zacisze”

LIDER Z USTRONIA

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zacisze” z Ustronia zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie skierowanym do spółdzielni mieszkaniowych. Konkurs, w którym nagrodą jest statuetka „Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej”, cyklicznie organizuje branżowy miesięcznik „Administrator” skierowany do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

 


ZEBRA NA SZLAKU

122 dni Agnieszka Dziadek z Cieszyna potrzebowała, by pokonać kolejny długodystansowy szlak w swoim życiu. Po Nowej Zelandii, którą przeszła samotnie, a o czym pisaliśmy na łamach, nadszedł czas na amerykańskie Appalachy.
Otwarty w 1937 roku szlak Appalachian Trail liczy 3523 km. Zaczyna się na Springer Mountains w stanie Georgia, a następnie prowadzi przez kolejnych trzynaście stanów aż do Maine…


Spacer z psem może szarpnąć po kieszeni

PASZPORT MUSI BYĆ

Na spacer za Olzę z psiakiem? Proszę bardzo. Jest jednak jedno „ale”… Dokumenty! Nie tylko dla nas, ale również dla pupili. To podstawowy warunek do spełnienia, żeby w przypadku kontroli nie wpaść w kłopoty. Biedy możemy sobie napytać także, jeżeli zignorujemy inne przepisy.


 

Wydanie nr 40 z dnia 6.10.2017

PACJENCI NIE ODCZUJĄ ZMIAN

1 października zaczęła funkcjonować tzw. sieć szpitali. Jednocześnie wprowadzone zostały nowe regulacje dotyczące nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czyli świadczeń udzielanych od poniedziałku do piątku od 18.00 do 8.00 oraz przez całą dobę w dni ustawowo wolne od pracy. To czas, kiedy zamknięte są ośrodki zdrowia. W jakim stopniu zmiany dotkną pacjentów z Cieszyńskiego?


Droga z Brennej do Wisły? (cd.)

NIE WSZYSCY JEJ CHCĄ

Pomysł drogowego połączenia Brennej z Wisłą nie nabrał jeszcze formalnych kształtów, a już ma przeciwników. I to w Brennej, gdzie jest lansowany. Na razie władze gminy Brennej nie podjęły w tej sprawie żadnych oficjalnych kroków, takich jak na przykład przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami na temat tego pomysłu. Czy są w ogóle takie plany?


Cieszynianie szykują się do głosowania

WYSYP PROJEKTÓW

29 września zakończył się nabór wniosków do budżetu obywatelskiego na 2018 rok w Cieszynie. Jak informują pracownicy ratusza, w najnowszej edycji złożono 36 projektów. Pomysłodawcy dostarczali je wręcz do ostatniej chwili! Kiedy będzie znana lista zatwierdzonych do głosowania projektów?


Zmiany w Dębowcu nie tylko na papierze

LEKCJA ŻYWEJ HISTORII

Skończył 96 lat i robi niesamowite wrażenie. Chyba każdy chciałby być w jego wieku w takiej kondycji. Jest dziarski, serdeczny, sprawny umysłowo i fizycznie, a trzy lata temu jeszcze… skakał ze spadochronem. Poza tym kieruje się w życiu ideałami i wartościami, o których współczesne pokolenia niestety coraz mniej pamiętają. Mowa o kpt. Aleksandrze Tarnawskim, ostatnim żyjącym z cichociemnych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, desantowanych do okupowanej Polski podczas II wojny światowej. Bohater odwiedził ostatnio Dębowiec, i to nieprzypadkowo.

 

Piłkarski horror dla cieszynian

LIDER ZATRZYMANY

Po domowej porażce 2:3 w niedzielnych derbach z Wisłą Strumień, zespół Orła Zabłocie przyjechał do Cieszyna, by wrócić na zwycięską ścieżkę. Lider tabeli musiał jednak ponownie uznać wyższość przeciwnika i przegrał z Piastem 1909 w zaległym meczu 8. kolejki skoczowskiej klasy A. Jak potoczyło się to spotkanie? Jakie mecze kibice będą mogli obejrzeć w najbliższym czasie?