Wydanie nr 8 z dnia 23.02.2018 r.

Ludzie dzwonią, strażnicy kontrolują

BO SĄSIAD NAS TRUJE!

Strażnicy miejscy mają sporo zajęcia związanego ze smogiem. W przypadku stróżów prawa z Ustronia i Cieszyna, zwracali oni uwagę na trucicieli jeszcze zanim na terenie województwa śląskiego zaczęła obowiązywać tzw. uchwała antysmogowa. Teraz są na pierwszym froncie kontrolowania przestrzegania zawartych w niej zapisów. I na brak zajęcia raczej nie narzekają…


Zdrowie w łańcuchu ludzkich rąk i… lodówek

SZCZEPIONKOWA PANIKA

Przez nasz kraj przetacza się huragan wokół wadliwych szczepionek. Setkom pacjentów – w tym noworodkom – wstrzyknięto preparaty przeznaczone do utylizacji. Co gorsza, lekarze wiedzieli, że podają niepełnowartościowy produkt! Ta karygodna sytuacja jest nie tylko paliwem dla ruchów antyszczepionkowych, ale sprawia, że wielu rodziców, którzy dotąd ufali uodporniającym zastrzykom, obawia się wizyty w przychodni. Co jeśli skandal, który wyszedł na jaw w województwie lubuskim, to tylko wierzchołek góry lodowej?


Po blisko trzech stuleciach

TONDO NA GŁĘBOKIEJ JAK NOWE

Po gruntownych zabiegach konserwatorsko-rekonstrukcyjnych na fasadę budynku przy ulicy Głębokiej 7 wróciło tak zwane tondo, czyli obraz w kształcie koła, który pamięta osiemnaste stulecie. O jego historii mówią znajdujące się na odwrocie dwa napisy, przetłumaczone przez dr Przemysława Dyrlagę.

 

 

 


KTO MUSI DBAĆ O CHODNIK?

Nieodśnieżone chodniki to stały, zimowy, problem na Śląsku Cieszyńskim. Część zobowiązanych do ośnieżania osób albo udaje, że nic o tym nie wie, albo ignoruje ciążący na nich obowiązek. Konsekwencje mogą być dla nich bardzo dotkliwe. Jakie konkretnie?

 

 

 


Kolejna wspólna akcja Wisły i Ustronia

ZAPANOWAĆ NAD REKLAMAMI!

Wygląda na to, że zacieśni się współpraca Wisły i Ustronia. Po wspólnym kalendarzu tegorocznych imprez, teraz oba miasta mają bowiem razem pracować na kwestią ujęcia w prawne karby reklam wyjątkowo licznych zarówno pod Baranią Górą, jak i u stóp Czantorii.


 

Wydanie nr 7 z dnia 16.02.2018 r.

Cieszyn: deweloper dogada się z miastem?

„NIE” DLA NOWEGO BLOKU

Mieszkańcy cieszyńskiej Liburni nie składają broni. Na ostatnim spotkaniu z władzami miasta wytoczyli bardzo ciężkie działa. I wszystko wskazuje na to, że uda im się wygrać wojnę o spokój i bezpieczeństwo, a pod ich oknami nie wyrośnie ściana z apartamentami. Jeśli tak się stanie, będzie to prawdziwy precedens!

 

 


Niemczyka czy Zielna?

WOJEWODA CHCE ZMIANY

Niczym bumerang wróciła w Brennej sprawa patrona jednej z ulic, Józefa Niemczyka. Wojewoda śląski ma bowiem zastrzeżenia do uchwały gminnych radnych nadającej taką nazwę. Według prawników wojewody Rada Gminy Brenna de facto nie dokonała żadnej zmiany nazwy ulicy, lecz pozostawiła nazwę dotychczasową, stojącą w sprzeczności z zapisami tak zwanej ustawy dekomunizacyjnej.


W Bąkowie koło szkoły

PASAŻEROWIE W TARAPATACH

W Bąkowie przy ulicy Głównej, niedaleko miejscowej szkoły, w innym niż wcześniej miejscu zatrzymują się teraz autobusy jadące w stronę Cieszyna. Chociaż zmiana nie jest duża, bo wynosi około stu metrów, pasażerom przyniosła same kłopoty. Jakie konkretnie?

 

 

 


Pytali mieszkańców i turystów

BRENNA PRZEZ PRYZMAT ANKIET

Blisko 200 mieszkańców i prawie tysiąc turystów wzięło udział w badaniach ankietowych przeprowadzonych w Brennej. Miejscowi oceniali jakość życia w gminie oraz wskazywali jej plusy i minusy, natomiast goście zdradzali, skąd są, na jak długo i z kim przyjechali oraz w jaki sposób spędzają w Brennej wolny czas.


 

Wydanie nr 6 z dnia 8.02.2018 r.

„SOLIDARNOŚĆ” W BAŻANOWICACH

W powiecie cieszyńskim działa jedna z najmłodszych stażem Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie. W rejestrze zakładowych organizacji związkowych widnieje pod pozycją 712. Działa od niespełna roku w zakładzie koreańskiej spółki Seoyon E-Hwa Automotive w Bażanowicach.

 

 


BRENNA: BĘDZIE WODA!

Wielu mieszkańców gminy Brenna skazanych na wodę z przydomowych studni z utęsknieniem oczekuje możliwości podłączenia się do wodociągu. Część z nich wkrótce taką szansę otrzyma. Ile inwestycja będzie kosztować i kto będzie miał szansę podłączenia się do wodnej sieci?


Szkolna inwestycja w Brennej

DO CZTERECH RAZY SZTUKA

Dopiero czwarty przetarg ogłoszony przez samorząd Brennej na termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 2 zakończył się sukcesem. W wyniku tej inwestycji oświatowa placówka będzie korzystać z takich ekologicznych źródeł energii jak fotowoltaika czy pompa ciepła.


OLIMPIJSKIE HISTORIE

Ziemia cieszyńska od 70 lat ma swoich reprezentantów w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Tę piękną i chlubną kartę w 1948 roku otworzył Leopold Tajner, rywalizując w St. Moritz. Tymczasem startują właśnie igrzyska w koreańskim PjongChang, gdzie szansę występu ma sześciu sportowców z regionu cieszyńskiego. Zanim zaczniemy za nich zaciskać kciuki, sięgnijmy na chwilę do olimpijskich wspomnień…