Wydanie nr 2 z dnia 12.01.2018

SALI NIE MA, CO Z DZIAŁKĄ?

Przed ośmiu laty Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zacisze” z Ustronia sprzedała cieszyńskiemu starostwu atrakcyjną działkę w Wiśle. Warunek był taki, że do końca 2017 roku ma się na niej rozpocząć budowa gimnastycznej hali. Termin minął, a inwestycja nie ruszyła. Dlatego spółdzielnia wystąpiła do starostwa z wnioskiem o odkupienie działki w Wiśle z uwagi na niezrealizowanie planowanej tam inwestycji…


Kolejka na 2,5 roku!

DŁUGIE NA SANATORIUM CZEKANIE

Najwyższa Izba Kontroli bije na alarm – choć wydatki na leczenie uzdrowiskowe rosną, to jednocześnie wydłuża się czas oczekiwania pacjentów na pobyt w sanatorium. Najgorzej jest w województwie śląskim, gdzie trzeba czekać… dwa i pół roku! Skąd takie kolejki?


Trzeźwienie pod kontrolą

SMUTNE DANE

W 2017 roku mieszkańcy powiatu cieszyńskiego 842 razy gościli w Ośrodku Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Bielsku-Białej czyli w dawnej izbie wytrzeźwień. Najwięcej było wśród nich cieszynian. Drugie miejsce w tym smutnym rankingu zajął Ustroń, a trzecie Skoczów. Choć w porównaniu z 2016 rokiem łączna liczba delikwentów wymagających trzeźwienia pod kontrolą spadła to w trzech miejscowościach problem się nasilił.


Historycy cieszą się z nowych darów

FOTOGRAFIĄ MUZEUM STOI

Muzeum Śląska Cieszyńskiego może pochwalić się jednym z bogatszych na południu Polski zbiorów fotografii. To zasługa dyrektorów placówki, którzy traktowali fotografie jako bezcenny materiał dokumentacyjny. Zbiór jest przebogaty. Zawiera najstarsze eksponaty, czyli dagerotypy oraz fotografie współczesne z różnych okresów. Udało się również ocalić stare, unikatowe aparaty, kamery i rzutniki oraz wyposażenie dawnych cieszyńskich atelier i zakładów fotograficznych.

 

 

 


Okręgówka na półmetku sezonu 2017/18 (2)

POWALCZĄ O PODIUM

Kolejny odcinek podsumowania dokonań klubów z powiatu cieszyńskiego w rozgrywkach okręgówki poświęcamy drużynie Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego (na zdjęciu). Ekipa spod Baraniej Góry zanotowała dobrą rundę, okraszoną awansem do finału Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Skoczów.

Wydanie nr 1 z dnia 05.01.2018

Inwestycja za grube miliony

KŁOPOTLIWE LĄDOWISKO

Od kilku lat trwają przymiarki do budowy lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na potrzeby Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Jak dotąd sprawa nie doczekała się rozstrzygnięcia… Dlaczego?

 

 


Redukcja kolejowych kursów (cd.)

STRUMIEŃ TEŻ PROTESTUJE

Kilkanaście tygodni temu samorządowcy z Chybia i Zebrzydowic zaprotestowali przeciwko ograniczeniu kolejowych kursów na trasie między Czechowicami a Cieszynem. Chociaż ich sprzeciw na decydentach z Katowic nie zrobił wrażenia, to do protestujących dołączył Strumień.


W Ustroniu się cieszą

SPORTOWA GOTOWA!

Dobiegł końca remont ulicy Sportowej w Ustroniu. Roboty zajęły osiem miesięcy, ale starania i przymiarki trwały kilka lat. Była to największa tegoroczna drogowa inwestycja w mieście uzdrowisku. Po remoncie nastąpi też uporządkowanie stanu formalno-prawnego ulicy Sportowej, która dotąd figurowała jako droga wewnętrzna.

 


Co dwa miasta to nie jedno!

ZACZĘLI OD KALENDARZA

Wisła i Ustroń postawiły na turystyczną współpracę. Jej pierwszy, wymierny efekt to wspólny kalendarz imprez, które odbędą się w obu miastach w 2018 roku. Burmistrz Ustronia Ireneusz Szarzec podkreśla, że już od kilku lat oba miasta starają się unikać czegoś, co można określić mianem konkurencji czy rywalizacji, a stawiają na dobrą współpracę.

 


 

Wydanie nr 52 z dnia 29.12.2017

ROK DŁUGICH WEEKENDÓW

Osoby, których charakter pracy umożliwia korzystanie z tak zwanych długich weekendów, w 2018 roku będą mieć prawdziwe pole do popisu. Bo niewiele uszczuplając urlopową pulę można sobie zafundować sporo wolnego. Kiedy najlepiej brać urlop, żeby mieć najdłuższą labę?


Dopinają Hajduka na ostatni guzik

FINISZ BLISKO, CHOĆ OPÓŹNIONY

Największa tegoroczna miejska inwestycja w Cieszynie – budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego przy ulicy Hajduka – finiszuje. Wkrótce z nowo wybudowanego dworca odjadą pierwsze autobusy. Co czeka tam pasażerów? Kiedy konkretnie inwestycja zostanie oddana do użytku?

 

 

 


Jak górale po śniegu stąpali…

OD KARPLI DO NART

Nie od razu narty miały obecnie znany kształt i zastosowanie. Na początku były tzw. karple, a dopiero po pewnym czasie wymyślono „deski”… Karple przydatne były nie tylko mieszkańcom, ale również leśnikom i myśliwym. Ulepszano je stale i doskonalono. Z czasem uległy wydłużeniu, przypominając wyglądem duży liść fikusa, a plecionka wykonywana była z łyka.

 

 

 

 

 

 


Klasa A na półmetku sezonu

BENIAMINEK LIDEREM

Po wywalczeniu wicemistrzostwa klasy B i awansie do klasy A, Orzeł Zabłocie (na zdjęciu) szturmem wziął rozgrywki na wyższym szczeblu zmagań. Po połowie sezonu zespół beniaminka lideruje w tabeli, więc jego piłkarze, sztab szkoleniowy i kibice mogą mówić o bardzo udanym roku.