Wydanie nr 26 z dnia 28.06.2018

Zginął nastolatek

WJECHAŁ W CIĘŻARÓWKĘ

26 czerwca o 15.50 na ulicy Pięknej w Zasolu Bielańskim doszło do tragicznego wypadku. Nastolatek wjechał seatem prosto w ciężarówkę. Zginął na miejscu.

 

 

 


Czechowice: mundialowe argumenty i…

BURMISTRZ Z ABSOLUTORIUM

Realizacja czechowickiego budżetu była taka, że mucha nie siada. Jednak głosowaniu nad absolutorium towarzyszyła dyskusja, w której prym wiodła zniesmaczona opozycja.

 

 

 


300 złotych wyprawki

NA DOBRY START

Od 1 lipca można składać wnioski o świadczenie z rządowego programu „Dobry start”. Najpierw przez Internet, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną. 300 złotych przysługuje na każde uczące się dziecko.


Pracuje więcej, zarabia mniej

OBNIŻKA DLA STAROSTY

Starosta bielski Andrzej Płonka będzie zarabiał miesięcznie o 1,4 tysiąca złotych mniej niż do tej pory. To nie efekt przykręcania śruby przez radnych, ale skutki rządowego rozporządzenia.

 

 

 


Strażnik miejski uciął komara

ŚPIĄCY KRÓLEWICZ

Strażnik miejski najwyraźniej uciął sobie drzemkę w samochodzie. Został uwieczniony przez jednego z mieszkańców. W komendzie mówią, że taka sytuacja jest nie do zaakceptowania.

 

 

 


Co z przebudową Cieszyńskiej?

JEST NOWY PRZETARG

Mimo gigantycznych problemów, na jakie natrafiła planowana modernizacja ulicy Cieszyńskiej, Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej po raz kolejny ogłosił przetarg w celu wyłonienia wykonawcy tego zadania.


Zamiast śmieci i szczurów

PLAC DO POPRAWKI

Władze Bielska-Białej chcą zrewitalizować położony w centrum plac Fabryczny i jego najbliższe otoczenie. Wkrótce ma być ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania tego fragmentu miasta.

 

 

 


Egzamin gimnazjalny w regionie bielskim

POWYŻEJ ŚREDNIEJ

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna na swojej stronie podała średnie z egzaminów gimnazjalnych. Okazuje się, że uczniowie z Bielska-Białej i powiatu bielskiego mają się czym pochwalić.


Po zimie w wolierze – znów na wolności

MARYSIA DAJE RADĘ!

MaRysia, młoda rysica, która minioną zimę spędziła w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Mysikrólik” w Bielsku-Białej, przebywa już na wolności.

 

 

 


Jezioro Goczałkowickie zarybione

SZCZUPAKI, WĘGORZE, SANDACZE

Zakończyły się tegoroczne zarybienia Jeziora Goczałkowickiego. Do wody trafiło 800 tysięcy ryb!

 

 

 


47 lat temu płonęła czechowicka rafineria

DZIEŃ, KTÓRY ZMIENIŁ CAŁE ŻYCIE

26 czerwca 1971 roku zapisał się w historii Podbeskidzia krwią i bólem. Podczas gigantycznego pożaru czechowickiej rafinerii zginęło 37 osób, a wiele zostało rannych.

 

 

 


Jak co roku w mieście pod Szyndzielnią

LATO Z KULTURĄ

Czas wakacji i urlopów nie oznacza przerwy w organizowaniu w Bielsku-Białej artystycznych imprez. Również w tym roku na mieszkańców i turystów czekają koncerty z cyklu „Lato z kulturą”.

 

 


Politycy żądają wyjaśnień

TSP: SPRAWA DLA PROKURATORA?

Kandydat PiS-u na prezydenta miasta Przemysław Drabek pyta o wysokość środków finansowych, jakie trafiły do TS Podbeskidzie z miejskiej kasy. Janusz Buzek, lider Porozumienia dla Bielska-Białej uważa, że sprawą powinna zająć się prokuratura!


Złoty Bartosz!

Z MEDALAMI I PRZEPUSTKĄ

Świetnie na lekkoatletycznych Mistrzostwach Polski U20 spisali się zawodnicy czechowickiego MKS-u. Bartosz Jarczok zdobył złoto na dystansie 3000 metrów i srebro na 5000 metrów. Natomiast Rafał Pająk stanął na najniższym stopniu podium w biegu na 100 metrów.

Wydanie nr 25 z dnia 21.06.2018

Obrońcy działek pobili rekord

NA KARPACKIM ZAWRZAŁO

Mieszkańców osiedla Karpackiego w Bielsku-Białej rozsierdziły plany władz ich spółdzielni mieszkaniowej, dotyczące sprzedaży kilku działek położonych pomiędzy aleją Andersa a blokami jednostki „B”.

 

 

 


Duża kasa dla Bielska

„ONKOLOG” DO LIFTINGU

O niezwłocznej potrzebie gruntownej modernizacji obiektów wchodzących w skład bielskiego „Onkologa” mówiło się od wielu lat. Teraz plany zaczynają się ziszczać.

 

 

 


Tylko rzeki żal…

WIELKA AFERA O NIC?

Potok płynący przez Biery, który był skarbem tej miejscowości, został zmasakrowany spychaczami. Uderzające jest to, jak zniszczenie rzeki prawie nikogo nie obeszło. A tych, których obeszło, nazywa się wręcz głupcami.

 


Traumatycznie pod Dębowcem

PISK OPON, WYCIE SILNIKÓW

W weekend 16-17 czerwca na terenie hali pod Dębowcem odbywały się targi motoryzacyjne 86 Stars Show. Miała to być pełna atrakcji impreza na Podbeskidziu. Czy taką była? Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że takich mąk jak przez te dwa dni nigdy jeszcze nie przeżyli.


Szczyrk: od skansenu do raju

NARCIARSKICH CUDÓW PRZYBĘDZIE

Nowe narciarskie inwestycje przyciągnęły do Szczyrku w minionym sezonie zimowym rzesze miłośników białego szaleństwa. Bynajmniej nie oznacza to ich końca i już planowane są kolejne.

 

 

 


Hala za 5 milionów

SPORTOWE SERCE JAWORZA

– To najszczęśliwszy dzień mojego wójtowskiego żywota. Po dwudziestu latach doczekaliśmy się pełnowymiarowej hali sportowej – pękał z dumy Radosław Ostałkiewicz, oddając mieszkańcom do użytku nowoczesny obiekt.

 

 


Lipnik: kłopoty z odnowieniem leśnego amfiteatru

PROJEKT W ODSTAWKĘ?

Rewitalizacja leśnego amfiteatru w Lipniku została zakwalifikowana do realizacji w ramach zeszłorocznego budżetu obywatelskiego. Pojawiły się jednak komplikacje, które realizację tego przedsięwzięcia stawiają pod wielkim znakiem zapytania…

 

 


Alkohol w nocy?

BURMISTRZ WIERZY W ROZSĄDEK

Nocnej prohibicji w Czechowicach-Dziedzicach nie będzie. Burmistrz uważa, że nie można każdej sprawy społecznej regulować nakazami i zakazami.


Z Hecznarowic, Rybarzowic i Jasienicy

ROLNICY NA MEDAL

Trzy gospodarstwa rolne z powiatu bielskiego zostały wyróżnione podczas finału XVI Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczne gospodarstwo rolne” dla regionów bielskiego i katowickiego.


Jedni wyrzucili, inni pozbierali

ŚMIECI JAKBY MNIEJ…

Śmieci na beskidzkich szlakach wyrzucone zostały przez pseudoturystów. Pozbierały je jednak dzieci i młodzież, które wiedzą, jak należy zachowywać się w górach.

 

 

 


Kolejny bielski mural

ZIELONE PŁUCA – NA ŚCIANIE

W piątek, 15 czerwca, odsłonięto ogromny mural na jednej ze ścian Bielskiej Fabryki Szczotek i Pędzli „Befaszczot” w stolicy Podbeskidzia. Obok widocznych z daleka ogromnych zielonych płuc trudno przejść obojętnie.

 

 


Niewidomi w galerii

OGLĄDALI PRZEZ DOTYK

Są niewidomi lub niedowidzący. Nie przeszkadzało im to jednak w zwiedzeniu wystawy afrykańskiej sztuki lalkarskiej. Bo można ją było poznawać za pomocą… dotyku.

 

 

 

 

 


WAPIENICA PEŁNA LEKKOATLETÓW

Na wapienickim Stadionie Sprint odbył się XVII Międzynarodowy Mityng Lekkoatletyczny Beskidianathletic. Były biegi, skoki oraz rzuty i pchnięcia. Nasi zgarnęli worek medali!

Wydanie nr 24 z dnia 14.06.2018

REKORD ZAPRASZA NA MUNDIAL W ROSJI

W aktualnym numerze „Kroniki” – wyjątkowa wkładka dla wszystkich miłośników futbolu zarówno światowego, jak i lokalnego. Na czterech stronach znajdziecie terminarz Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji, z miejscem na wpisywanie wyników, oraz najnowsze wieści o bielskim Rekordzie!


W KOZACH NA BANI

W Kozach dwaj pijani kierowcy rozbili w sumie pięć samochodów. I to tylko jednego dnia!

 

 

 

 


TRZECI DO TRONU

Janusz Okrzesik będzie się ubiegał o prezydenturę Bielska-Białej. Deklarację taką złożył podczas wtorkowej gali „Samorządowiec Podbeskidzia 2018”.


Śmiały plan Oleksandra

DRZEWO Z… PRĄDEM

W Bielsku-Białej zostanie „zasadzone” niezwykłe drzewko. Solarne! Umożliwi na przykład podładowanie komórki i skorzystanie z Internetu. Ten śmiały projekt wraz ze znajomymi wdraża pochodzący z Ukrainy licealista.

 

 

 


Zasłabł i zmarł

DRAMAT PODCZAS PRACY

W jednym z bielskich zakładów produkcyjnych zmarł 47-letni pracownik. Do dramatu doszło w momencie, gdy wszedł na maszynę o wysokości 2,5 metra, zasłabł i osunął się na kolegę.


Czechowice: już dość śmiertelnych ofiar!

GMINA NIE CHCE CZEKAĆ

Gdzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie może, tam gmina pomoże… Władze Czechowic-Dziedzic zajmą się poprawą bezpieczeństwa na zebrach, gdzie co rusz dochodzi do śmiertelnych potrąceń.

 

 


Kurort ciągle zagadką

BEZ PREMIERA I PREZESA

Spodziewano się imprezy z wielką pompą, ale ani premiera, ani prezesa PiS-u w Grodźcu nie zobaczono. 10 miesięcy od ogłoszenia powstania Jasienickiego Kurortu Zamkowego niewiele więcej wiadomo o tym, kiedy, za ile i w jakim zakresie miałyby powstać turystyczne atrakcje wokół zamku.


ŻEGNAJ, DOKTORZE!

Zmarł Ireneusz Zygulski, wybitny lekarz, zajęty problemami ciężko doświadczonych chorobą nowotworową ludzi, którym poświęcał nie tylko swoją wiedzę, ale i serce.

 


Dlaczego to gimnazjum jeszcze istnieje?

OSTATNIA TAKA SZKOŁA

W ubiegłym roku weszły w życie przepisy reformy oświatowej likwidującej między innymi gimnazja. Szkoły tego typu z dnia na dzień zniknęły z polskiego systemu oświatowego. Czy jednak na pewno już ich nie ma?

 

 

 


Nie tylko z Węgier

ZABAWA Z BRATANKAMI

Już po raz czternasty na bielskim Rynku odbył się Festiwal Miast Partnerskich. Przy okazji do ich grona dołączył węgierski gród Nyíregyháza.


BRĄZOWI TENISIŚCI

Tenisiści stołowi ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ligocie wywalczyli drużynowo dwa brązowe medale w Mistrzostwach Polski Szkół Podstawowych w Rawie Mazowieckiej.

E-wydanie