Wydanie nr 25 z dnia 21.06.2018

Obrońcy działek pobili rekord

NA KARPACKIM ZAWRZAŁO

Mieszkańców osiedla Karpackiego w Bielsku-Białej rozsierdziły plany władz ich spółdzielni mieszkaniowej, dotyczące sprzedaży kilku działek położonych pomiędzy aleją Andersa a blokami jednostki „B”.

 

 

 


Duża kasa dla Bielska

„ONKOLOG” DO LIFTINGU

O niezwłocznej potrzebie gruntownej modernizacji obiektów wchodzących w skład bielskiego „Onkologa” mówiło się od wielu lat. Teraz plany zaczynają się ziszczać.

 

 

 


Tylko rzeki żal…

WIELKA AFERA O NIC?

Potok płynący przez Biery, który był skarbem tej miejscowości, został zmasakrowany spychaczami. Uderzające jest to, jak zniszczenie rzeki prawie nikogo nie obeszło. A tych, których obeszło, nazywa się wręcz głupcami.

 


Traumatycznie pod Dębowcem

PISK OPON, WYCIE SILNIKÓW

W weekend 16-17 czerwca na terenie hali pod Dębowcem odbywały się targi motoryzacyjne 86 Stars Show. Miała to być pełna atrakcji impreza na Podbeskidziu. Czy taką była? Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że takich mąk jak przez te dwa dni nigdy jeszcze nie przeżyli.


Szczyrk: od skansenu do raju

NARCIARSKICH CUDÓW PRZYBĘDZIE

Nowe narciarskie inwestycje przyciągnęły do Szczyrku w minionym sezonie zimowym rzesze miłośników białego szaleństwa. Bynajmniej nie oznacza to ich końca i już planowane są kolejne.

 

 

 


Hala za 5 milionów

SPORTOWE SERCE JAWORZA

– To najszczęśliwszy dzień mojego wójtowskiego żywota. Po dwudziestu latach doczekaliśmy się pełnowymiarowej hali sportowej – pękał z dumy Radosław Ostałkiewicz, oddając mieszkańcom do użytku nowoczesny obiekt.

 

 


Lipnik: kłopoty z odnowieniem leśnego amfiteatru

PROJEKT W ODSTAWKĘ?

Rewitalizacja leśnego amfiteatru w Lipniku została zakwalifikowana do realizacji w ramach zeszłorocznego budżetu obywatelskiego. Pojawiły się jednak komplikacje, które realizację tego przedsięwzięcia stawiają pod wielkim znakiem zapytania…

 

 


Alkohol w nocy?

BURMISTRZ WIERZY W ROZSĄDEK

Nocnej prohibicji w Czechowicach-Dziedzicach nie będzie. Burmistrz uważa, że nie można każdej sprawy społecznej regulować nakazami i zakazami.


Z Hecznarowic, Rybarzowic i Jasienicy

ROLNICY NA MEDAL

Trzy gospodarstwa rolne z powiatu bielskiego zostały wyróżnione podczas finału XVI Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczne gospodarstwo rolne” dla regionów bielskiego i katowickiego.


Jedni wyrzucili, inni pozbierali

ŚMIECI JAKBY MNIEJ…

Śmieci na beskidzkich szlakach wyrzucone zostały przez pseudoturystów. Pozbierały je jednak dzieci i młodzież, które wiedzą, jak należy zachowywać się w górach.

 

 

 


Kolejny bielski mural

ZIELONE PŁUCA – NA ŚCIANIE

W piątek, 15 czerwca, odsłonięto ogromny mural na jednej ze ścian Bielskiej Fabryki Szczotek i Pędzli „Befaszczot” w stolicy Podbeskidzia. Obok widocznych z daleka ogromnych zielonych płuc trudno przejść obojętnie.

 

 


Niewidomi w galerii

OGLĄDALI PRZEZ DOTYK

Są niewidomi lub niedowidzący. Nie przeszkadzało im to jednak w zwiedzeniu wystawy afrykańskiej sztuki lalkarskiej. Bo można ją było poznawać za pomocą… dotyku.

 

 

 

 

 


WAPIENICA PEŁNA LEKKOATLETÓW

Na wapienickim Stadionie Sprint odbył się XVII Międzynarodowy Mityng Lekkoatletyczny Beskidianathletic. Były biegi, skoki oraz rzuty i pchnięcia. Nasi zgarnęli worek medali!

Wydanie nr 24 z dnia 14.06.2018

REKORD ZAPRASZA NA MUNDIAL W ROSJI

W aktualnym numerze „Kroniki” – wyjątkowa wkładka dla wszystkich miłośników futbolu zarówno światowego, jak i lokalnego. Na czterech stronach znajdziecie terminarz Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji, z miejscem na wpisywanie wyników, oraz najnowsze wieści o bielskim Rekordzie!


W KOZACH NA BANI

W Kozach dwaj pijani kierowcy rozbili w sumie pięć samochodów. I to tylko jednego dnia!

 

 

 

 


TRZECI DO TRONU

Janusz Okrzesik będzie się ubiegał o prezydenturę Bielska-Białej. Deklarację taką złożył podczas wtorkowej gali „Samorządowiec Podbeskidzia 2018”.


Śmiały plan Oleksandra

DRZEWO Z… PRĄDEM

W Bielsku-Białej zostanie „zasadzone” niezwykłe drzewko. Solarne! Umożliwi na przykład podładowanie komórki i skorzystanie z Internetu. Ten śmiały projekt wraz ze znajomymi wdraża pochodzący z Ukrainy licealista.

 

 

 


Zasłabł i zmarł

DRAMAT PODCZAS PRACY

W jednym z bielskich zakładów produkcyjnych zmarł 47-letni pracownik. Do dramatu doszło w momencie, gdy wszedł na maszynę o wysokości 2,5 metra, zasłabł i osunął się na kolegę.


Czechowice: już dość śmiertelnych ofiar!

GMINA NIE CHCE CZEKAĆ

Gdzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie może, tam gmina pomoże… Władze Czechowic-Dziedzic zajmą się poprawą bezpieczeństwa na zebrach, gdzie co rusz dochodzi do śmiertelnych potrąceń.

 

 


Kurort ciągle zagadką

BEZ PREMIERA I PREZESA

Spodziewano się imprezy z wielką pompą, ale ani premiera, ani prezesa PiS-u w Grodźcu nie zobaczono. 10 miesięcy od ogłoszenia powstania Jasienickiego Kurortu Zamkowego niewiele więcej wiadomo o tym, kiedy, za ile i w jakim zakresie miałyby powstać turystyczne atrakcje wokół zamku.


ŻEGNAJ, DOKTORZE!

Zmarł Ireneusz Zygulski, wybitny lekarz, zajęty problemami ciężko doświadczonych chorobą nowotworową ludzi, którym poświęcał nie tylko swoją wiedzę, ale i serce.

 


Dlaczego to gimnazjum jeszcze istnieje?

OSTATNIA TAKA SZKOŁA

W ubiegłym roku weszły w życie przepisy reformy oświatowej likwidującej między innymi gimnazja. Szkoły tego typu z dnia na dzień zniknęły z polskiego systemu oświatowego. Czy jednak na pewno już ich nie ma?

 

 

 


Nie tylko z Węgier

ZABAWA Z BRATANKAMI

Już po raz czternasty na bielskim Rynku odbył się Festiwal Miast Partnerskich. Przy okazji do ich grona dołączył węgierski gród Nyíregyháza.


BRĄZOWI TENISIŚCI

Tenisiści stołowi ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ligocie wywalczyli drużynowo dwa brązowe medale w Mistrzostwach Polski Szkół Podstawowych w Rawie Mazowieckiej.

Wydanie nr 23 z dnia 07.06.2018

Jeden zginął, drugi walczy o życie

SZALONY MANEWR

22-letni kierowca bmw postanowił wyprzedzić kolumnę samochodów. Jednak zamiast zjechać na lewy pas, nagle zjechał na pas rozbiegowy! Z ogromną siłą uderzył w stojącego na nim fiata doblo i potrącił mężczyzn, którzy poprawiali mocowanie ładunku.

 

 


Nie pojeździmy!

REMONT Z PRZYTUPEM

W sobotę, 2 czerwca, zamknięto dla ruchu odcinek ulicy Stojałowskiego (od ulicy Dmowskiego do ulicy Broniewskiego) w Bielsku-Białej. W poniedziałek ruszyły tam prace remontowe.

 

 

 


POSEŁ ZAWIESZONY

Parlamentarzysta z Bielska-Białej – poseł Stanisław Pięta – został zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. O zawieszeniu poinformowała wicemarszałek Sejmu, a równocześnie rzecznik prasowy PiS Beata Mazurek.


Jedyna w województwie

KARETKA DO ZADAŃ CIĘŻKICH

Nowa karetka jest wyposażona w wyprodukowane w USA specjalistyczne nosze, które umożliwiają przewożenie pacjenta o wadze do… 318 kilogramów. To pierwszy tego typu sprzęt w województwie, a wkrótce bielskie pogotowie będzie miało drugą karetkę „ciężkiego kalibru”.

 


Feralna inwestycja życia

UTOPILI STO TYSIĘCY?

Zarobione za granicą pieniądze przeznaczyła na budowę szeregowców. Jednak zamiast szukać już kupców na mieszkania, szuka pomocy w kęckim komisariacie. Skarży się, że właściciel firmy budowlanej z Oświęcimia wziął duże pieniądze na zakup materiałów, ale do dzisiaj nie zobaczyła ani całego towaru, ani swoich pieniędzy.


Rusza przebudowa ulicy Krakowskiej

TYSIĄC DRZEW POD TOPÓR

W połowie czerwca mają ruszyć na dobre prace związane z gruntowną przebudową ulicy Krakowskiej w Bielsku-Białej. Roboty rozpoczną się od gigantycznej wycinki drzew.

 

 

 


Mniej obwodów do głosowania

PRZEDWYBORCZE OBAWY

Rada Miejska w Bielsku-Białej uchwaliła nowy podział miasta na obwody do głosowania. Część mieszkańców będzie oddawać głosy w innych punktach niż robiła to wcześniej.


Jak powstaje ławeczka Kazimiery Alberti

DRUKOWANIE POETKI

26 czerwca na terenie kampusu bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej odsłonięta zostanie ławeczka Kazimiery Alberti. Naturalnej wielkości postać przedwojennej literatki nie będzie jednak odlana z metalu ani wykuta w kamieniu.

 

 

 


Wakatów coraz więcej – chętnych brak

ZMIERZCH STACZY

Już tylko przy siedmiu bielskich szkołach można spotkać przeprowadzaczy lub – jak kto woli – staczy, czyli osoby czuwające na przejściach dla pieszych nad bezpieczeństwem maluchów zmierzających do i ze szkoły.


NATALIA WYRÓŻNIONA!

W ostatni weekend maja w Indiach odbył się Festiwal Filmowy JIFFA 2018. Dwie nagrody zdobyła na nim aktorka Bollywood pochodząca z Podbeskidzia – Natalia Janoszek!

 

 


Piją i płyną

OCHLAPTUSY ZA STEREM

„Z pijanym żeglarzem co zrobimy…” – tymi słowami zaczyna się słynny utwór szantowy. Autorzy tej piosenki pomysłami, nawet drastycznymi, sypią jak z rękawa. A co nad beskidzkimi jeziorami robi się z ochlaptusem za sterem? Na razie… niewiele.


Dni Kóz

JARMARK NA PLACU

Gmina Kozy już po raz dwudziesty uroczyście obchodziła swoje święto. Trwająca trzy dni zabawa pod wdzięczną nazwą „Jarmark Radości” ściągnęła liczne grono zainteresowanych.


Gromy na Bieg Fiata

ZNÓW ZABRAKŁO WODY…

Na organizatorów Biegu Fiata po 26. edycji, która odbyła się 27 maja w stolicy Podbeskidzia, posypały się gromy. Zawodnicy zarzucają brak wyciągania wniosków z poprzednich lat, bo to podobno nie pierwsza tego typu sytuacja.


WILAMOWSKIE ŚMIERGUSTY

Sobota i niedziela (2 i 3 czerwca) upłynęły w Wilamowicach pod znakiem dobrej zabawy. Była to kolejna już edycja znanej imprezy promującej współpracę zaprzyjaźnionych miast.

E-wydanie