Wydanie nr 13 z dnia 27.03.2018

Tradycyjnie już przed świętami oddajemy do rąk czytelników obszerny, tym razem 60-stronicowy numer wielkanocny. Znalazło się w nim mnóstwo ciekawych artykułów, wielka krzyżówka oraz aż osiem stron sportowych. Miłej lektury!


Drugie życie bielszczanina

WSPARCIE DLA SZYMONA

Dziesięć lat temu bielszczanin Szymon Dobrzański skończył studia i znalazł pierwszą pracę. Niestety, wkrótce, jadąc do Cieszyna, z przemęczenia zasnął za kierownicą. Miał wtedy 25 lat. Dzisiaj jeździ na wózku.

 

 


Sybirak z Kęt

ŻYCIE PO ŻYCIU

Władysław Drabczyński cudem ocalał. Wrócił z Sybiru. O tym, czego tam doświadczył, z wiadomych powodów, mówił bardzo mało. Teraz, kiedy już spoczywa na kęckim cmentarzu, mówią ci, którzy go znali.

 

 

 

 

 


Bolesna choroba, energia jak wulkan i…

SERCE JAK KRYSZTAŁ

Była przypadkiem beznadziejnym, a jest wulkanem energii, który zaraża pozytywną siłą. Historia Ireny Awieruszko-Ptaszkiewicz jest – pomimo poważnej choroby w tle – radosną opowieścią o tym, że każde dobro, które dajemy innym, do nas powraca.

 

 

 

 

 


Szturmem podbił wiele mam

BIELSKI DZIDZIUŚ

Zaczęło się od tego, że Małgorzata Stasiaczek, młoda mama z Bielska-Białej, założyła na Facebooku niewielką grupę o nazwie „Bielski Dzidziuś”. Dzisiaj to kilkusetosobowa społeczność, która od dawna spotyka się poza Internetem.


Od więziennej celi do stołka w ratuszu

NIE TYLKO PRZECINANIE WSTĘG

Henryk Juszczyk. Bielszczanin z urodzenia i wyboru, działacz „Solidarności”, internowany w stanie wojennym, potem wieloletni samorządowiec. Niedawno, po dwudziestu siedmiu latach, pożegnał się z bielskim ratuszem.

 

 

 


Po pożarze w Bujakowie

PRZYJACIÓŁ POZNAJE SIĘ W BIEDZIE

Siedmioosobowa rodzina z Bujakowa wskutek pożaru straciła dach nad głową. Ale zyskała wielu przyjaciół i szybko otrzymała niezbędną pomoc.

 

 

 

 


Młody prezes na Lipowcu i…

ODRODZONA STRAŻNICA

Na Lipowcu, czechowickim osiedlu, młodzi druhowie dopięli swego. Po latach starań utworzyli nową ochotniczą straż pożarną, co jest pierwszym takim przypadkiem od dawna w całym województwie.

 

 


Wściekłe psy przed sądem

TORTUROWALI I ZABILI

Przed Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej rozpoczął się proces trzech bielszczan, oskarżonych o zabicie ze szczególnym okrucieństwem rencisty z Komorowic.

 

 

 

 


Fatalne skutki samotnej wyprawy

CZARNOGÓRSKI KOSZMAR

Dawid Szydło z Chełmka walczy przed czarnogórskim sądem o uniewinnienie w sprawie wznieconego przez niego groźnego pożaru lasu. Przekonuje, że rozpalił ognisko na jasne polecenie ratowników w stanie zagrożenia życia.

 

 


Pod Beskidami

MORSKIE TRADYCJE

Na Podbeskidziu trwać będzie do października 2018 roku świętowanie 100-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej. Choć do Bałtyku stąd daleko, beskidzkie tradycje tej organizacji są wyjątkowo silne.

 

 

 


Papież w kościele, krowy na placu, pilot w Anglii

KOMOROWICKIE WSPOMNIENIA

W Komorowicach planuje się stworzenie monografii tej dzielnicy Bielska-Białej. Pierwsze konkretne kroki w tym kierunku już zostały poczynione.

 

 


Wilamowski językiem regionalnym?

FORTELEM WZIĘLI SEJM

Sejmowa komisja zdecydowała, że sprawa języka wilamowskiego trafi do dalszych prac. Ale nastąpiło to w dość nietypowych okolicznościach.

 

 

 


Konkurs na pisankę, czyli…

JAJA W KOZACH

Święta w Pałacu Czeczów w Kozach zaczęły się już w Niedzielę Palmową, podczas wystawy prac zgłoszonych do udziału w konkursie na Koziańską Pisankę Wielkanocną.

 

 

 


Wielkie święto i rekord!

MIEJSKI BIAŁO-CZERWONY

Na Stadionie Miejskim w Bielsku-Białej odbył się mecz reprezentacji U-20 Polska – Anglia. Młodzieżówka zagrała przy pełnych trybunach.

E-wydanie