Wydanie nr 11 z dnia 15.03.2018

Miliony dla lecznic

Około 25 mln zł trafi do trzech szpitali oraz dwu przychodni zdrowia w naszym regionie. Pieniądze na rozbudowę, modernizację oraz utworzenie nowych oddziałów przekaże im Urząd Marszałkowski w Krakowie.


Oświęcim:

Wyczekana obwodnica

Północna obwodnica Oświęcimia wreszcie została oddana do użytku. Mieszkańcy miasta, jaki i okolicznych miejscowości, czekali na nią długimi latami. Wybudowana droga liczy około 5 km i prowadzi od oświęcimskiego ronda u zbiegu ul. ul. Olszewskiego, Fabrycznej i Chemików aż do drogi nr 933 w Bobrku. Inwestycja pochłonęła 104 mln zł.


Sucha Beskidzka: będzie następca Smreka

Powrót kina!

Sucha Beskidzka jest jednym z tych miast powiatowych, w którym nie sposób obejrzeć filmu na wielkim ekranie. Kino – Smrek (foto) – zlikwidowano tu 15 lat temu. Dla tych z suszan, którzy tęsknią za atmosferą kinowej sali „Małopolska Kronika Beskidzka” ma dobra wiadomość. Przybytek X muzy wróci nad Stryszawkę! Miasto właśnie otrzymało na ten cel ogromną dotację, choć i samo będzie musiało sporo wydać.


Gmina Tomice: średnia w górę

Trudniej o stypendia

Za I semestr tego roku szkolnego stypendia w gminie Tomice otrzymało 84 uczniów – o 57 więcej niż przed rokiem! Gminne władze doszły do wniosku, że warunki ich przyznawania są zbyt łatwe do wypełnienia przez szkolną brać. Dlatego podniesiono – z 5 do 5,15 – średnią ocen wymaganą do otrzymywania gratyfikacji finansowej za wyniki w nauce.


Jordanów: tak szybko jeszcze nie było!

Strażackie rekordy

Choć była to niedziela, halę sportową przy jordanowskim Zespole Szkół im. H. Kołłątaja rozsadzał gwar. Rozegrano w niej – już po raz dwunasty – turniej młodzieżowych drużyn pożarniczych. Do rywalizacji przystąpiło 153 zawodników, reprezentujących 31 ekip. Sędziowie byli pod wrażeniem nie tylko wysokiego poziomu umiejętności młodych druhen oraz druhów, ale i szybkości z jaką wykonywali turniejowe zadania.


Leńcze:

Szkole przybyło

Za niemal 125 tys. zł przeprowadzono remont w Zespole Szkół nr 6 w Leńczach. Placówka wzbogaciła się o świetlicę i gabinet higienistki. Powstało też zaplecze kuchenne i sanitarne.

 

 


Kalwaria Zebrzydowska: do wyboru, do koloru

Seniorzy mają raj

Od kilku tygodni w kalwaryjskim Centrum Kultury, Sportu i Turystyki dzieje się jeszcze więcej niż zazwyczaj. A to za sprawą adresowanego do osób po pięćdziesiątce projektu, w ramach którego przez trzy dni w tygodniu biorą one udział w różnorodnych zajęciach.

Wydanie nr 10 z dnia 08.03.2018

Przytkowice, Brzeszcze:

Mróz posiał śmierć

Mróz, który na przełomie lutego i marca skuwał Podbeskidzie, niestety zebrał śmiertelne żniwo. Wychłodzenie organizmu było najbardziej prawdopodobną przyczyną zgonów trzech osób.


Wybieramy nauczycieli roku

Głosowanie trwa!

Ruszyły 1 marca i nabierają tempa! Do naszych redakcji – suskiej i wadowickiej – regularnie napływają drukowane przez nas co tydzień plebiscytowe formularze zgłoszeniowe z nazwiskami kandydatów do miana najlepszych nauczycieli w powiatach wadowickim i suskim w ocenie czytelników „Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej”. Plebiscytom patronują – starosta wadowicki Bartosz Kaliński i starosta suski Józef Bałos.


Izdebnik: zewnętrzny głos niezgody

Mieszanie w patronach

Społeczność szkoły w Izdebniku po raz drugi w ciągu kilku lat wybierała patrona placówki. I wybrała zgodnie z demokratycznymi zasadami, stawiając na Irenę Sendlerową. Ale rozgorzała na ten temat dyskusja, w której zabierają (pisemnie) głos także osoby postronne. Po przeciwnych stronach stanęli ksiądz i hrabia. Nie złożyła też broni szkolna mniejszość, która śle anonimowe pisma do lokalnych władz.

 

 


Wadowice:

Droższe ciepło

Mieszkańcy Wadowic zapłacą więcej za ogrzewanie. Od 1 marca podrożało ciepło dostarczane do kaloryferów przez gminną spółkę Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Termowad. Wadowicki burmistrz twierdzi, że wzrost ceny ogrzewania, to efekt polityki państwa.


Lanckorona:

Podwójne obchody

Uroczystą sesją Rady Gminy zainaugurowano w Lanckoronie obchody 250-lecia zawiązania konfederacji barskiej oraz 100-lecia niepodległości Polski. Stosowną uchwałę radni przyjęli przez aklamację. Wyjątkowy charakter sesji podtrzymały występy Gminnej Orkiestry Dętej oraz uczniów (foto) ze szkoły w Skawinkach.


Gmina Budzów: ale muszą być chętni

Szansa na gaz!

Większość gmin w naszym regionie wciąż nie jest zgazyfikowana, co w dużej mierze wynika z ich rozproszonej zabudowy. Do tych, przez które nie przebiega gazowa sieć należy gmina Budzów, ale wkrótce może się to zmienić.


Pomogli przez siatkę

Serca amatorów

W suskim ZS im. W. Goetla za sprawą Stowarzyszenia Mocni Pomocni odbył się III Charytatywny Turniej w Piłkę Siatkową Drużyn Amatorskich „Gramy i Pomagamy”. Dobrowolne wpisowe od zespołów oraz wszystkie datki zostały przekazane na działania statutowe Stowarzyszenia. Być może z grona grających w turnieju zawodników (na foto fragment jednej z zaciętych potyczek) oraz widzów, którzy kibicowali drużynom znajdzie się już wkrótce ktoś, kto będzie mógł komuś uratować życie, bowiem podczas zawodów chętni rejestrowali się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego. Dobroczynnej imprezie patronowała „Małopolska Kronika Beskidzka”.

 


27 Stycznia zostaje

Uliczny fortel

Burmistrz Andrychowa oraz radni nie dali się krakowskiemu oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej. Do zmiany nazwy ulicy 27 Stycznia, o co wnioskował IPN, nie dojdzie. Nazwa pozostała, z tym, że teraz odnosić się będzie do innego wydarzenia niż poprzednio…

Wydanie nr 9 z dnia 01.03.2018

Zgłoś swojego faworyta

Wybieramy nauczycieli roku!

Lubiany i jednocześnie szanowany przez uczniów, rodziców oraz kolegów z pedagogicznego grona, pełen zapału do swojej pracy, kreatywny, potrafiący każdego zarazić chęcią zdobywania wiedzy – taki jest w naszych oczach idealny nauczyciel. Jeżeli znacie takich, to koniecznie zgłaszajcie ich do „Plebiscytu na Najlepszego Nauczyciela Powiatu Suskiego 2017/18)” i „Plebiscytu na Najlepszego Nauczyciela Powiatu Wadowickiego 2017/18” według czytelników „Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej”. Tak – zgłaszajcie, bo plebiscyty już ruszyły!


Stulatka w Spytkowicach

Przyniosła… niepodległość!

Gdy przyszła na świat, rodzinne Spytkowice w Królestwie Galicji i Lodomerii należały do Austro-Węgier rządzonych przez cesarza Karola I, a w Rosji trwała rewolucja lutowa. Dziesięć miesięcy później na mapę Europy powróciła Polska. Spytkowiczanka Anna Wyrwont (z domu Krystian) setne urodziny świętowała w gronie rodziny (na foto – w gronie prawnucząt) i licznych znajomych. O jubileuszu pamiętały i władze gminy.


Barwałd Dolny:

Przepędzić opary

Gdy w połowie ubiegłego stulecia w Barwałdzie Dolnym, nieopodal stacji kolejowej Klecza Górna, budowano wytwórnię mas bitumicznych, nikt z mieszkańców nie protestował. W owych czasach sprzeciw wobec decyzji władzy oznaczał bowiem dla „wichrzyciela” poważne kłopoty – z więzieniem włącznie. Dzisiaj emitowanym przez fabrykę asfaltu zanieczyszczeniom mieszkający w jej pobliżu mówią zgodnym głosem: nie!


Mundurowi jeszcze czujniejsi

Mróz daje popalić

Fala mrozów w naszym regionie sprawiła, że policjanci z jeszcze większą uwagą niż dotychczas sprawdzają miejsca, w których mogą nocować bezdomni. I dobrze, że to robią. W ciągu tygodnia interweniowali kilkadziesiąt razy, ratując przed zamarznięciem osoby, które wymagały pomocy. Bywało, że przychodzili z pomocą pijanym, śpiącym podczas trzaskającego mrozu na ulicznych chodnikach, pod balkonami parterowych mieszkań. Ale uchronili od nieszczęścia i starszą kobietę, która błąkała się po nocy, bo nie potrafiła sobie przypomnieć, gdzie mieszka…


Oświęcim:

Perła odzyskuje blask

Oświęcimska kaplica św. Jacka jest jednym z najstarszych zabytków na terenie miasta. Ząb czasu dał się już jej jednak we znaki i obiekt od kilku lat jest gruntownie odrestaurowywany (na foto – odnowiony fragment sklepienia). W magistracie podpisano umowę, na mocy której gmina przekazała Zakładowi Salezjańskiemu 60 tys. zł na kontynuowanie prac.

 

 


Maków Podhalański: sposób na samotność

Niedzielne obiady

Rodzina mieszka daleko, sąsiedzi są zajęci własnymi sprawami. Nie ma do kogo ust otworzyć, komu zwierzyć się ze smutków. Nikt nie przyjdzie na obiad, nie rozjaśni szarego dnia uśmiechem. Ale tak nie musi być. Starsze osoby z gminy Maków Podhalański nie są już skazane na samotne spędzanie czasu.


Niegościnni gospodarze…

Stronianie triumfatorami

Szkoła Podstawowa w Stroniu była gospodarzem ostatniej rozgrywki w ramach Ogólnopolskiej Ligi Mistrzów Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, a zarazem turnieju o Puchar Wójta Stryszowa. Na 2-dniową imprezę zjechały szkolne reprezentacje z wielu zakątków kraju. Zwycięzcą finałowych zawodów – jak i całego ich cyklu – został pierwszy zespół gospodarzy (na foto – zwycięska ekipa wraz z opiekunami)!


Czy się uda?

Dzień święty święcić

Za niedługo, 11 marca, pierwsza z niedziel, w które zgodnie z wprowadzonymi niedawno przepisami mają obowiązywać duże ograniczenia w prowadzeniu handlu. Od marca szereg punktów handlowych będzie czynny tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a także w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem i jedną niedzielę przed Wielkanocą.