Wydanie nr 20 z dnia 17.05.2018

Sucha Beskidzka druga w kraju!

Nie żałują na kulturę

W Lublinie odbyła się V Ogólnopolska Konferencja Samorządu i Oświaty „Edukacja Przyszłości”. Stała się okazją do uhonorowania gmin, które w latach 2015-2016 poniosły największe wydatki na rozwój kultury i ochronę dziedzictwa narodowego. Ogromny sukces na tym polu odniosła Sucha Beskidzka, zajmując drugie miejsce w kategorii gmin miejskich.


Sami sobie obcięli

Posłowie, głosując w sejmie, obcięli swoje wypłaty o 20 procent. To 2 tys. zł brutto mniej każdego miesiąca. Za obniżką opowiedziało się 240 parlamentarzystów, 2 było przeciw, 5 wstrzymało się, a 213 nie głosowało. Podbeskidzcy posłowie PiS: Beata Szydło, Ewa Filipiak, Zbigniew Biernat i Marek Polak byli za podwyżką wynagrodzeń, natomiast Józef Brynkus (Kukiz’15) oraz Marek Sowa (Nowoczesna) nie wzięli udziału w głosowaniu.


Mucharz, Jaszczurowa, Świnna Poręba: to nie młodzież powinna sprzątać!

Brzegi zaczęły oddychać

Liczna grupa najstarszych uczniów szkół podstawowych w Mucharzu, Jaszczurowej i Świnnej Porębie uzbrojonych w rękawiczki i worki sprzątała 11 maja brzegi Jeziora Mucharskiego. Wywieziono trzy przyczepy śmieci. – Nie młodzież powinna to robić, a inwestor i wykonawca budowy! – twierdzi stanowczo wójt Mucharza.


Po trzech latach śledztwa

Zarzuty dla inspektorów

Już trzy lata minęły od wkroczenia policjantów do biur zajmowanych w suskim starostwie przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Zabezpieczono wówczas komputery oraz szereg dokumentacji, ale zarówno policja, jak i prokuratura niewiele mówiły o tym w jakim celu to uczyniono. Teraz sprawa wydaje się zmierzać ku końcowi. W toku prokuratorskiego postępowania zarzuty popełnienia przestępstwa przedstawiono dwóm inspektorom suskiego PINB.


Bezpieczniej w Zaborzu

W Zaborzu na ul. Zatorskiej, stanowiącej część obwodnicy Oświęcimia, zrobiło się znacznie bezpieczniej. Ustawiono na niej 14 nowoczesnych lamp ledowych. Oświetlone zostały również 100-metrowe odcinki ulic Grojeckiej i Osiedlowej, które krzyżują się z obwodnicą. Nowo wybudowana sieć oświetleniowa ma 430 metrów długości. Zakończone niedawno przedsięwzięcie pochłonęło 70 tys. zł.


Tomice: Bałysowali patriotycznie

Święto gminy

W biało-czerwonych barwach i z patriotycznymi pieśniami na ustach – tegoroczne Święto Gminy Tomice, zwane Bałysowaniem (od tomickiej Galerii Sztuki Bałysówka, przy której się odbywa) miało szczególny charakter. Stanowiło bowiem inaugurację lokalnych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowano… pełną piersią. Publiczność śpiewała „Przybyli ułani”, „Rozkwitały pęki białych róż” czy „O mój rozmarynie”, wtórując zespołom i ochotnikom (na foto – czterech odważnych panów z widowni śpiewa na scenie, wraz z prowadząca Agnieszką Sienkiewicz, pierwszą z wymienionych pieśni).


Gmina Jordanów:

Lawina skarg

O perypetiach z opracowaniem zmian miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla wiosek gminy Jordanów można by napisać książkę. Prace trwały latami, a i tak popełnionych zostało wiele błędów i uchybień. Spowodowało to lawinę skarg na ustalenia poszczególnych dokumentów oraz druzgocące wyroki sądowe.


Wadowice:

Wierność książce

Przez trzy dni Wadowicka Biblioteka Publiczna przeżywała oblężenie. W sali konferencynej, czytelni, a nawet na podwórku tłoczyli się fani książek skuszeni atrakcyjną ofertą Czytomanii – Wadowickiego Festiwalu Książki. Na festiwalowych gości czekało sporo atrakcji. Szczególnie zadbano o najmłodszych, którzy z teatrem Bajdurka bawili się w aktorów, poznawali tez tajemnice czerpania papieru, pisania gęsim piórem oraz zecerstwa (foto).

Wydanie nr 19 z dnia 09.05.2018

Banalna matematyka, a polski – „samo się pisało”

Matura niestraszna

Gdy miliony Polaków korzystało z uroków długiego majowego weekendu, absolwenci najstarszych klas liceów i techników rozpoczęli maturalny maraton. W piątek, 4 maja, zdawali pisemny egzamin z języka polskiego, a trzy dni później z matematyki. W powiecie oświęcimskim do matury przystąpiło 1114 osób, w wadowickim – 1023, a suskim – 560. Pytani na gorąco maturzyści nie kryli zaskoczenia… łatwością egzaminu. Nie brakowało opinii, że maturalne wypracowanie z „Lalki” B. Prusa, to była „bułka z masłem”, a z niektórymi zadaniami z matematyki dałby sobie radę i gimnazjalista bystrzacha.


Osielec: patriotyczne deklamacje

Dziesiątki zwycięzców

Tegoroczna, trzecia edycja konkursu recytatorskiego dla przedszkolaków z gminy Jordanów została włączona do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, więc maluchy przygotowały utwory o tematyce patriotycznej. Nie było przegranych! Wszystkie dzieci dostały nagrody (na foto – starsza grupa wiekowa uczestników konkursu wraz z jurorkami), bo wszystkie były na swój sposób wspaniałe. Nawet te, którym trema nie pozwoliła dokończyć występu…


Miliony na wały i rowy

Woda mniej groźna

Ten projekt długo czekał na wdrożenie. Mieszkańcy Oświęcimia, a zwłaszcza okolicznych wiosek wreszcie będą mogli poczuć się bezpieczniej. W ciągu trzech najbliższych lat na wykonanie szeregu zabezpieczeń przeciwpowodziowych zostaną wydane 74 mln złotych. Szczególnie zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców Babic, Bobrka, Brzezinki, Broszkowic, Harmęż i Pław.


Brzeźnica: ocalić od zapomnienia – zasłuchana młodzież…

Historycznie w Spichlerzu

Wspomnienia osób, które pamiętają czasy okupacji niemieckiej, prelekcje na temat II wojny światowej w Brzeźnicy i okolicach oraz rybołówstwa i akwakultury na tym terenie, rozdawane woluminy, a wreszcie możliwość spróbowania potraw z karpia zatorskiego – brzeźnicki Spichlerz Książki przeżywał przez tydzień oblężenie. Największe wrażenie robiły, również na zasłuchanej młodzieży (foto), opowieści świadków wojennych wydarzeń sprzed prawie 80-ciu lat.


Gmina Mucharz:

Honory dla małżonków

Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował medalami za długoletnie wspólne pożycie małżeństwa z mucharskiej gminy. Odznaczenia w jego imieniu wręczył wójt Wacław Wądolny. Od samorządowców jubilaci otrzymali listy gratulacyjne, kwiaty oraz prezenty.


Geografia w małym paluszku

Ciekawa świata

Choć baczynianka Sylwia Skorut jest dopiero uczennicą II klasy Technikum Obsługi Ruchu turystycznego w suskim ZS im. W. Witosa, to zakasowała wielu starszych od siebie. Została laureatką centralnego etapu Olimpiady Wiedzy o Turystyce i ma już w kieszeni indeks Uniwersytetu Łódzkiego! Do finałowego szczebla ogólnopolskiej rozgrywki doszła pod opieką nauczyciela z „Witosa” Grzegorza Sikory (oboje na foto).

 

 


Stryszów: śmieci na minusie

Będą podwyżki?

Samorząd Stryszowa ma poważny kłopot. Nie bilansują się wydatki i przychody z tytułu zbiorki odpadów komunalnych. Powstał deficyt i tę dziurę trzeba załatać. Czy mieszkańców gminy czekają podwyżki stawek?


Andrychów, Kalwaria Zebrzydowska, Kęty

Ukwiecone miasta

Niektóre miasta naszego regionu już mogą pochwalić się cieszącą oczy wiosenną estetyką. Głównie za sprawą kwiatów. W Andrychowie ułożono z nich nawet herb miasta (foto).

Wydanie nr 17/18 z dnia 26.04.2018

Wzburzony poseł: Odebraliście inwestycję i nikomu ona nie służy!

Ostro o jeziorze

Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa rozpatrzyła informację ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o przebiegu prac związanych z uruchamianiem zbiornika wodnego Świnna Poręba. Wnioski nie są optymistyczne. W obradach komisji obok specjalistów z kilku ministerstw uczestniczyli włodarze gmin znad Jeziora Mucharskiego i jeden z podbeskidzkich parlamentarzystów.


Jordanów:

Chór na medal

W przyszłym roku chór Vox Altisono, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie z siedzibą w Osielcu, świętować będzie 10-lecie istnienia. Duże wyróżnienie spotkało go już teraz. Został mu przyznany, przez marszałka województwa małopolskiego i przewodniczącego sejmiku, medal Polonia Minor. Od siedmiu lat chórem dyryguje Ksenia Miśkiewicz (na foto – odbiera medal).


Łatwo nie było

Gimnazjalistów zaatakował… lemur

W minionym tygodniu uczniowie klas trzecich gimnazjów zdawali egzamin podsumowujący zdobytą wiedzę. Egzamin trwał trzy dni, a każdego z nich uczniowie zasiadali w ławkach dwukrotnie, mając na rozwiązanie zadań (część humanistyczna, matematyczno-przyrodnicza i język obcy) od 60 do 90 minut. Zdaniem gimnazjalistów tegoroczny egzamin był trudniejszy, niż w ubiegłych latach. – Na kolana powaliło mnie pytanie z biologii dotyczące lemura. Trzeba było wiedzieć, dlaczego to zwierzę żyjące tylko na Madagaskarze zaliczamy do ssaków. Ciekaw jestem ilu dorosłych potrafi wskazać Madagaskar na mapie, bo o wygląd lemura to już nawet nie zapytam – mówił „MKB” na gorąco po egzaminacyjnej próbie gimnazjalista Karol z Wadowic.


Gdy policja prosi dzieci o pomoc

Smok w mundurze!

Suska Komenda Powiatowa Policji postanowiła mieć maskotkę, która będzie ją promowała, a zarazem ułatwiała kontakt z dziećmi. Uznano zatem, że to najmłodsi – w drodze konkursu – opracują jej projekt. Odzew był bardzo poważny. Do powiatowej komendy dostarczono setkę dziecięcych prac. Suscy policjanci już wybrali – będą mieć smoka.

 

 


Andrychów: klasyka i „filmówki”

Wiosenne rytmy

Ponad ćwierć tysiąca osób, starszych i młodszych, pojawiło się w andrychowskim Miejskim Domu Kultury, by wysłuchać „Koncertu Wiosennego” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej w Wadowicach (foto). Młodzi muzycy pokazali kunszt i wszechstronność. Zaczęli od utworów klasycznych, a potem uraczyli słuchaczy kompozycjami filmowymi.


Ryczów: ekshumacja szczątków niemieckich żołnierzy

Tajemnice kopca

W Ryczowie ekshumowano szczątki niemieckich żołnierzy pochowanych w czasie II wojny światowej w mogile przy ul. Starowiejskiej (foto). Było to miejsce nieoznaczone, bez płyty czy krzyża. Świadectwem istnienia zbiorowego grobu był niewielki kopiec i pojawiające się tu niekiedy znicze.

 


Będzie spowiadać się w sądzie

Nie chciał pokazać pieca

Gdy rozpoczynała się walka z trucicielami powietrza, wyglądało na to, że możliwość zaglądania do prywatnych pieców przez upoważnione służby nie wytrzyma próby czasu i pozostanie rozporządzeniem na papierze. Okazuje się, że tak nie jest. Kęccy policjanci wszczęli postępowanie wobec 68-letniego mieszkańca tego miasta. Mężczyzna nie wpuścił ich na swoją posesję, uniemożliwiając w ten sposób przeprowadzenie kontroli paleniska pieca.


Akcja w Dąbrówce

Brzegi odetchnęły

To czego nie zrobili inwestor i wykonawca sztucznego zbiornika, uczynili w minioną sobotę (21 kwietnia) mieszkańcy gminy Stryszów. Oczyścili brzegi Jeziora Mucharskiego z nieprzebranej ilości butelek, kartonów, puszek i innych śmieci.