Wydanie nr 3 z dnia 18.01.2018

Suskie starostwo rozlicza się z mieszkańcami

Ponad bańka do zwrotu!

Około 1,2 mln zwróci suskie starostwo mieszkańcom powiatu, którzy zdecydowali się na zamontowanie w swoich domach instalacji solarnych w ramach programu mającego na celu poprawę jakości powietrza. Zwracane pieniądze to nadpłata w udziale własnym mieszkańców.


Andrychów: na dawnym wysypisku

Prąd ze słońca i selekcja

Od kilku lat andrychowskie wysypisko śmieci przy ul. Biała Droga jest zamknięte, poddano je rekultywacji. Władze miasta zapowiadają utworzenie tu kompleksu z panelami fotowoltaicznymi, które będą produkować energię elektryczną głównie dla oświetlenia ulic. Pojawił się też kolejny projekt związany z zagospodarowaniem byłego wysypiska. Działający tutaj jeden z dwóch gminnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (foto) – gdzie przyjmowane są głównie odpady budowlane – ma zostać zmodernizowany i rozbudowany. 

 


Gmina Stryszawa: drogi, hala, boisko

Inwestycyjne priorytety

Blisko 50 mln zł wynosi tegoroczny budżet gminy Stryszawa. Sporo pochłoną bieżące wydatki, ale i niemało zostało przeznaczone na inwestycje.


W małopolskiej elicie i krajowej czołówce

Klasa szkół

W najnowszym ogólnopolskim rankingu szkół średnich najwyżej z podbeskidzkiej części Małopolski plasują się dwie wadowickie placówki. To Technikum nr 1 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (na foto – uczniowie podczas zajęć warsztatowych w CKZiU) oraz I LO im. M. Wadowity.

 

 


 

Kojszówka: mieszkańcy grożą blokadą

Spacer strachu

Sytuacja pieszych na drodze krajowej nr 28 w Kojszówce jest nie do pozazdroszczenia. Chodnika nie ma po żadnej stronie jezdni, a pobocza są bardzo wąskie (foto). Tiry niemal ocierają się o idących ludzi, dla których jedyną możliwością ucieczki przed rozpędzonymi samochodami jest skok do głębokiego rowu.

 

 


Jordanów, gmina Tomice

Nasze drogie śmieci

W Jordanowie z początkiem lutego wysoko w górę poszybują stawki za odbiór odpadów. Mimo to ponoszone przez mieszkańców opłaty nie wystarczą, by zapłacić firmie wywożącej śmieci. Miasto dołoży z własnej kasy niemałą kwotę. Do sporej podwyżki doszło też w gminie Tomice, tam jednak należy się cieszyć, że nie jest ona wyższa…


Strumień wyróżnień

Jubileuszowi „My”

Andrychowska Grupa Twórców „My” obchodzi 45-lecie powstania. W jubileuszowej fecie uczestniczyło wielu zaproszonych gości, nawet ze Szwecji. Na artystów spłynął strumień nagród i wyróżnień. Profesor Paweł Soroka, reprezentujący Radę Krajową Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury wręczył GT „MY”, przyznaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Grupa otrzymała również od ministra nagrodę pieniężną – 15 tys. zł. 

Wydanie nr 2 z dnia 11.01.2018

Spytkowice idą do sądu

Gmina kontra PKP

Przejazd kolejowy na ruchliwej ul. Jana III Sobieskiego w Ryczowie remontowany był dwa lata temu. Podczas robót zaistniała konieczność wytyczania objazdów. Drogi, które zostały nimi objęte, mocno ucierpiały. Gmina Spytkowice wyceniła szkody na na około 185 tys. zł. PKP PLK, inwestor remontu przejazdu, odmówiły ich pokrycia. W gminie podjęte zostały kroki, by wnieść w tej sprawie pozew do sądu.


Sucha Beskidzka: 16 nowych nazw

Rozplątywanie ulic

Upływający czas sprawił, że w Suchej Beskidzkiej wraz ze wzrostem gęstości zaludnienia i rozwojem budownictwa, zaczęto tworzyć od głównych ulic odnogi i boczne drogi dojazdowe, którym nie nadawano nazw. W połączeniu ze stosowanym od dziesięcioleci systemem numeracji opartym na kolejności oddawanych do użytku budynków – ulice te stały się wielką komunikacyjną plątaniną. Za jej porządkowanie wzięto się niespełna 5 lat temu. Ostatnio (od 1 stycznia) w Suchej przybyło 16 nowych ulic (na foto jedna z nich).


Andrychów: namiastka całodobowej opieki

Pielęgniarki zamiast lekarzy?

Ponad trzy miesiące temu (1 października) w andrychowskiej przychodni „Przy Basenie” zlikwidowano dyżury w ramach całodobowej i świątecznej opieki zdrowotnej. Główną przyczyną był brak lekarzy chętnych do podjęcia takich dyżurów. Mieszkańcy gmin Andrychów i Wieprz muszą dojeżdżać do wadowickiego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej. Pojawił się pomysł, na pewno nie do końca satysfakcjonujący mieszkańców obu gmin, pozwalający jednak niektórym pacjentom uniknięcia wyjazdu do Wadowic. To uruchomienie nocnego (świątecznego) punktu pierwszej pomocy medycznej, a dyżury pełnione byłyby przez doświadczone pielęgniarki. Burmistrz Andrychowa chciałby, aby punkt mieścił się w miejscowej przychodni specjalistycznej przy ul. Krakowskiej (foto). 


Do ludzi jak do kaczek

Umorzono i… wznowiono

O bulwersującym wydarzeniu jakie miało miejsce w Frydrychowicach pisaliśmy w pierwszym wrześniowym numerze minionego roku. Gdy trzy dziewczynki jeździły konno na wyznaczonym do tego placu, myśliwi urządzili sobie polowanie na dzikie ptactwo. Śruty z pocisków trafiły w kask jednej z amazonek, w auto właściciela stadniny oraz jego psa. Postępowanie prowadzone pod kątem możliwości narażenia małoletnich na utratę życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – umorzono w kilka tygodni po tym zdarzeniu. Przed kilkoma dniami… zostało wznowione. Prokurator prowadząca sprawę stwierdziła w uzasadnieniu pisemnym wznowienia dochodzenia, do którego dotarła „MKB”, że obecnie zachodzi taka konieczność, wymagająca „wiadomości specjalnych”.         


WOŚP już zagrała

Krwawy dar

Wprawdzie dopiero w najbliższą niedzielę, 14 stycznia, odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale w Andrychowie granie już się zaczęło. W siedzibie PCK przy ul. Starowiejskiej oddawano krew w ramach WOŚP. Zebrano jej prawie 18,5 litra.

 

 

 


Rejestr pedofilów i gwałcicieli

Widoczni w Internecie

Od 1 stycznia imiona, nazwiska oraz szereg innych danych dotyczących najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów są ogólnodostępne. Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało je w internetowym Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.  Ten jednak wciąż jest niekompletny, a samo jego pojawienie się budzi mieszane uczucia. Pewne jest, że rejestr obejmuje osoby, które urodziły się na terenie naszego regionu, choć niekoniecznie nadal tu mieszkają.       


Brzeźnica: powstanie centrum komunikacyjne

Nowe życie dworca

To już nie mrzonka, lecz realna, bliska perspektywa. Od lat nieczynny i popadający w ruinę budynek dworca kolejowego w Brzeźnicy odzyska dawną rolę i blask (foto – wizualizacja), a na otaczającym go terenie powstanie nowoczesne centrum komunikacji zbiorowej. Została już podpisana umowa o dofinansowanie tej inwestycji.

 

 


Menedżerowie w „Witosie”

Zespół Szkół im. W Witosa w Suchej Beskidzkiej był gospodarzem finału III Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich. Na tym szczeblu zaprezentowało się aż troje jego reprezentantów (na foto wraz z opiekunami).

Wydanie nr 1 z dnia 04.01.2018

Samorządy na medal

Miły prezent otrzymali pod koniec minionego roku samorządowcy kilku podbeskidzkich gmin. Każdy wyraz uznania cieszy, a potwierdzony certyfikatem – szczególnie. W elitarnym gronie laureatów ogólnopolskiego rankingu „Samorządowy Lider Edukacji” znalazły się gminy – Andrychów i Wadowice, a w pierwszej dwudziestce (na 181 gmin) małopolskiego rankingu „rozwój gospodarczo-społeczny” zostały sklasyfikowane gminy: Oświęcim, Sucha Beskidzka, Zator i Wadowice.


Sucha Beskidzka: bezpieczniej przy szkole

Światła pod choinkę

Tuż przed świętami u zbiegu suskich ulic Mickiewicza, Role, Zasypnicka i Turystyczna zamontowana została sygnalizacja świetlna. Na razie działa w systemie ostrzegawczym (pulsujące żółte światło), ale to już kwestia czasu, gdy w pełni będzie spełniać swoją rolę.

 

 


Oświęcim: lekarze wypowiadają umowy

Kto będzie leczył?

Wprawdzie Szpitalowi Powiatowemu im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu nie grozi na razie zamknięcie, ale niemniej jest jednym z tych, w których lekarze domagają się solidnych podwyżek. Część personelu lekarskiego wypowiedziała już umowy dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych. Gdyby wszyscy wypowiedzieli te umowy, to zaszłaby konieczność zatrudnienia 60 dodatkowych lekarzy…


Witanowice: Witan i Mikołaj

Dębowa straż

Piątoklasiści z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Witanowicach wnieśli mały, ale trwały wkład w obchody 700-lecia swojej miejscowości, które świętowane były przez miniony rok. Postanowili nadać imiona dwóm okazałym dębom – pomnikom przyrody. Ich inicjatywę poparli samorządowcy gminy Tomice, podejmując stosowną uchwałę. Wybrane przez uczniów imiona dla dębów to Witan (foto) i Mikołaj.

 


Podatki 2018:

Nie wszędzie podnieśli

Świąteczne podarki i prezenty już za nami. Nadeszła noworoczna rzeczywistość, a z nią – nowe stawki podatków od nieruchomości przyjęte przez radnych gminnych i miejskich. „Kronika” – jak co roku – przyjrzała się szczegółowo, gdzie i jak mocno trzepną nas po kieszeni.


Szukali bohaterów

Siedemnasty raz młodsi i starsi, początkujący i mający już pewne doświadczenie pisarze wzięli udział w Powiatowym Konkursie Literackim „Podbabiogórskie opowieści”. Uczestnicy zmagań mieli za zadanie przedstawić osobę – związaną z Podbabiogórzem – która według nich jest bohaterem. Część konkursowych prac dotyczyła bohaterskich czynów żołnierzy pochodzących z powiatu suskiego, inne przybliżały sportowców, a byli i tacy autorzy, którzy bohatera widzieli w swoich rodzicach, dziadkach lub rodzeństwie. Na foto – laureatki konkursu w grupie wiekowej od I do VI klasy szkoły podstawowej.


Kalwaria Zebrzydowska:

Bicz na smród?

W kalwaryjskim magistracie uruchomiono numer telefonu, pod który można zgłaszać przypadki zanieczyszczenia powietrza na skutek spalania niedozwolonych substancji. Telefon ten czynny jest w godzinach pracy Urzędu Miejskiego. W czasie, gdy UM jest nieczynny należy kontaktować się z komisariatem policji w Kalwarii Zebrzydowskiej.


Wadowice: pomoc dla Wiktorii

Sylwestrowe bieganie

Nikt nie sprawdzał kolejności na mecie. Nie było też pomiaru czasu. Ważny był udział i pomoc w rehabilitacji małej Wiki! Na starcie Sylwestrowego Biegu Charytatywnego w Wadowicach stanęła 130-osobowa grupa.