Wydanie nr 27 z dnia 05.07.2018

Kalwaryjskie obrady: natarli na burmistrza

ABSOLUTORIUM PO TRZECH GODZINACH

Na ostatniej sesji przed wakacyjną przerwą spotkali się radni gminy Kalwaria Zebrzydowska. Jednym z pierwszych i głównych punktów porządku obrad było udzielenie absolutorium burmistrzowi Augustynowi Ormantemu.

 

 

 


Stawki (niemal) zatwierdzone

ILE ZA WODĘ?

Większość przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, zakładów komunalnych i gmin zdołało zatwierdzić w Wodach Polskich wysokość stawek za wodę. W kilku przypadkach pojawiły się jednak trudności.


Andrychów, Kęty:

BLIŻEJ ZGODY

Wszystko wskazuje na to, że trwający od niemal dwóch lat spór między władzami Andrychowa a Kęt dobiega częściowo końca. Oba samorządy spierały się o Międzygminny Zakład Komunikacyjny, którego wraz z gminą Porąbka są udziałowcami.

 

 


Jordanów: to nie takie fiku-miku i przystanek przy szpitaliku

NIECHĘĆ CZY NIEUDOLNOŚĆ?

Wielu mieszkańcom Jordanowa trudno zrozumieć, dlaczego nie mogą się doprosić o utworzenie zwykłego przystanku autobusowego – przy tzw. „szpitaliku”. Co na to burmistrz Iwona Bilska?


Sucha: pobili, bo miał smycz

KIBOLSKA „AKCJA”

23 czerwca policjanci zostali wezwani do jednego z lokali gastronomicznych w Suchej Beskidzkiej, w którym miało dojść do szarpaniny między klientami. Okazało się, że zajście było dużo poważniejsze.


Huczne Dni Ziemi Makowskiej

FONTANNA Z HAFCIARKĄ

Na przekór pogodzie, przez dwa dni hucznie świętowano Dni Ziemi Makowskiej. Tegoroczna impreza miała wyjątkowy charakter, gdyż wpisała się w obchody 640-lecia istnienia miasta.

 

 

 


Wadowice: pieśni, tańce i… flaczki

ROMSKIE TALENTY

Nie tylko wadowiczanie, ale i wielu turystów oczekujących na wejście do papieskiego muzeum w Wadowicach, zaciekawionych dźwiękami orientalnej muzyki, zaglądało na niewielki placyk w pobliżu rynku. Było warto!

 

 

 


MKS Andrychów: ruch w obie strony

POŻEGNANIA I POWROTY

Pierwszym efektem przegranej niedawno batalii o I ligę była zmiana trenera andrychowskiej drużyny siatkarzy. W ekipie doszło też do zmian kadrowych, ale trzon teamu nie zmienił się.

Wydanie nr 26 z dnia 28.06.2018

W Barwałdzie przed wiekami

Przypomniana okrutnica

Na zamku w Barwałdzie rezydowała w XV wieku Katarzyna Włodkowa, okrutna rozbójniczka. Biła też fałszywe monety. Na kanwie tamtych wydarzeń zmarły 80 lat temu, parający się działalnością literacką Henryk Różycki ze Skawiny napisał powieść „Mincerz Włodkowej”, której jednak nie opublikował. Stowarzyszenie Niezależni z Kalwarii Zebrzydowskiej przez dwa lata poszukiwało rękopisu. I udało się!


Dni z muzyką, śpiewem i humorem

Kalwaria świętowała

Tegorocznym Dniom Kalwarii Zebrzydowskiej usiłowała przeszkodzić pogoda. W sobotę chłód, nazajutrz deszcz. Mimo to na stadionie Kalwarianki, głównej arenie świętowania, na frekwencję nie narzekano. Liczną widownię zebrały nie tylko występy uznanych gwiazd muzyki i kabaretu, ale i przedstawicieli lokalnej sceny artystycznej (foto z występu chóru z Leńcz).


Wadowice:

Parkingowa łamigłówka

Kierowcy korzystający po raz pierwszy z parkingu na wadowickim placu Tadeusza Kościuszki muszą rozwiązać nie lada zagadkę. Ponieważ zadanie wymaga niestandardowego myślenia, efektem są długie kolejki – by wyjechać, pomstowanie oczekujących, a niejednokrotnie konieczność zapłacenia za kolejną rozpoczętą godzinę, tym razem – przymusowego – parkowania. A wszystko to ze względu na niecodzienne rozwiązanie, które tam zastosowano. Automat w którym uiszcza się opłatę za parkowanie stoi przy… wjeździe!


Osielec:

Pamiętają o Łupaszce

W miniona niedzielę, 24 czerwca, minęło 70 lat od aresztowania w Osielcu Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Z tej okazji stowarzyszenie Małopolscy Patrioci zorganizowało pod honorowym patronatem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych obchody rocznicowe, połączone z rekonstrukcją przebiegu obławy, jaką siedem dekad temu przeprowadzili funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa.


Suscy maturzyści zadziwili specjalistów

Dron ratownik

Suszanin Jakub Jurzak i juszczynianin Szymon Stasik interesują się odmiennymi dziedzinami naukowymi. Niedawno postanowili połączyć siły i stworzyć prototyp drona ratunkowego, który potrafi radzić sobie nie tylko w powietrzu. Idea już zyskała uznanie w oczach krajowych specjalistów, a jest szansa i na to, by o ich pomyśle dowiedział się świat!

Foto: Dron modułowy autorstwa Szymona (z lewej) i Jakuba może w przyszłości ułatwić pracę służbom ratowniczym.


Diecezja krakowska

Proboszczowie na walizkach

Przed tygodniem informowaliśmy o roszadach proboszczów jakie zarządził w diecezji bielsko-żywieckiej, a więc i niektórych parafiach naszego regionu, biskup Roman Pindel. Krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski też już podjął decyzje o szeregu zmianach w parafiach diecezji krakowskiej.


Jubileusz goni jubileusz

Prezes świętuje po trzykroć!

Ludowemu Klubowi Sportowemu Chełm w Stryszowie stuknęło 70 lat. Jubileuszowe obchody trwać będą do listopada. Powody do świętowania – i to jakie – ma też Marian Wieczorek (foto). Jest członkiem i działaczem klubu od sześćdziesięciu, a prezesem od trzydziestu lat!

Wydanie nr 25 z dnia 21.06.2018

Wyniki egzaminów gimnazjalistów – samorządowcom też należy się pochwała

Powyżej średniej

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna udostępniła wyniki kwietniowych egzaminów uczniów trzecich klas wygaszanych gimnazjów. Na tle statystycznych rówieśników z kraju gimnazjaliści-trzecioklasiści z naszego regionu prezentują się… więcej niż dobrze! Wystawia to także laurkę samorządowcom, bowiem egzaminacyjny rezultat, to również efekt opieki, jaką samorządy otaczają prowadzone przez siebie szkoły.


Gierałtowice: dęby i tablice

11 szkolnych dekad!

W Gierałtowicach świętowano 110. rocznicę istnienia szkoły i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed placówką posadzono osiem małych, pamiątkowych dębów. Każde drzewko dedykowane jest jednemu z bohaterów I i II wojny światowej pochodzących z Gierałtowic lub sąsiednich Gierałtowiczek. Zaświadczają o tym tabliczki przy każdym dębie oraz tablica na ścianie szkoły. Wewnątrz budynku również odsłonięto tablicę z nazwiskami osób z lokalnego środowiska, które walczyły w obu wojnach oraz były represjonowane przez hitlerowski reżim.

Foto: Chlubą gierałtowickiej placówki jest funkcjonalna sala sportowa, w której odbyła się część uroczystości.


Andrychów: wkrótce już nie pod chmurką

Dach dla czternastu

Czternaście małych autobusów zakupionych w ubiegłym roku przez gminę Andrychów nie będzie stało już pod chmurką. W bazie przy ul. Batorego powstają garaże. W tym celu remontowana jest, ostatnia niewykorzystywana, okazała hala Zakładu Gospodarki Komunalnej (foto).

 


Bęczyn: nie tylko dzieci zachwycone…

Galeria na płocie

Jedyna w swoim rodzaju galeria sztuki powstała w Bęczynie. Przy akompaniamencie ptasich treli i kumkania żab podziwia się w niej obrazy wyeksponowane na płocie. A tuż za nim – ostoja dzikiej przyrody. Jest tam pełna polnych kwiatów łąka z kępami drzew i krzewów, a wśród zieleni kryją się cztery stawy. Jako pierwsze na artystycznym płocie zawisły portrety sów, autorstwa członkiń miejscowej Pracowni Twórczej BĘ202.


Milionowy zwiedzający w papieskim muzeum

Oblężenie trwa

Świątek czy piątek – kamienicę przy ul. Kościelnej w Wadowicach, gdzie mieści się Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, odwiedza mnóstwo osób. Na początku czerwca jego próg przekroczył milionowy gość.


Sucha Beskidzka: asy nie tylko w gaszeniu

Królowie Małopolski

Na terenie powiatu wielickiego rozegrano mistrzostwa jednostek ratowniczo-gaśniczych województwa małopolskiego. Druhowie z 20 ekip musieli wykazać się nie tylko umiejętnością gaszenia pożarów. Czekały na nich różne, skomplikowane zadania, wymagające rozległej wiedzy i wszechstronnych umiejętności. Najlepiej poradzili sobie z nimi reprezentanci Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej (na foto – mistrzowie z dowództwem jednostki)!


Niecodzienny uciekinier na ulicach 40-tysięcznego miasta

Mućka dała nogę

Nietypowy pościg przeprowadzili niedawno oświęcimscy policjanci. Dezerterka, którą chcieli dopaść była uzbrojona w rogi. Jej młody wiek sprawił jednak, że straciła orientację i dała się zapędzić w… kozi róg.

 

 

 

 


Kalwaria Zebrzydowska: nowe piętro, kuchnia, jadalnia, poliuretan

Dopieszczanie stadionu

Po zakończonej w kwietniu modernizacji wnętrza pawilonu, obiekt sportowy na stadionie Kalwarianki stał się najnowocześniejszy w regionie. Ale na tym się nie skończy!

Foto: Jedną z inwestycji na Kalwariance będzie dobudowanie piętra pawilonu.

E-wydanie