Wydanie nr 1 z dnia 04.01.2018

Samorządy na medal

Miły prezent otrzymali pod koniec minionego roku samorządowcy kilku podbeskidzkich gmin. Każdy wyraz uznania cieszy, a potwierdzony certyfikatem – szczególnie. W elitarnym gronie laureatów ogólnopolskiego rankingu „Samorządowy Lider Edukacji” znalazły się gminy – Andrychów i Wadowice, a w pierwszej dwudziestce (na 181 gmin) małopolskiego rankingu „rozwój gospodarczo-społeczny” zostały sklasyfikowane gminy: Oświęcim, Sucha Beskidzka, Zator i Wadowice.


Sucha Beskidzka: bezpieczniej przy szkole

Światła pod choinkę

Tuż przed świętami u zbiegu suskich ulic Mickiewicza, Role, Zasypnicka i Turystyczna zamontowana została sygnalizacja świetlna. Na razie działa w systemie ostrzegawczym (pulsujące żółte światło), ale to już kwestia czasu, gdy w pełni będzie spełniać swoją rolę.

 

 


Oświęcim: lekarze wypowiadają umowy

Kto będzie leczył?

Wprawdzie Szpitalowi Powiatowemu im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu nie grozi na razie zamknięcie, ale niemniej jest jednym z tych, w których lekarze domagają się solidnych podwyżek. Część personelu lekarskiego wypowiedziała już umowy dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych. Gdyby wszyscy wypowiedzieli te umowy, to zaszłaby konieczność zatrudnienia 60 dodatkowych lekarzy…


Witanowice: Witan i Mikołaj

Dębowa straż

Piątoklasiści z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Witanowicach wnieśli mały, ale trwały wkład w obchody 700-lecia swojej miejscowości, które świętowane były przez miniony rok. Postanowili nadać imiona dwóm okazałym dębom – pomnikom przyrody. Ich inicjatywę poparli samorządowcy gminy Tomice, podejmując stosowną uchwałę. Wybrane przez uczniów imiona dla dębów to Witan (foto) i Mikołaj.

 


Podatki 2018:

Nie wszędzie podnieśli

Świąteczne podarki i prezenty już za nami. Nadeszła noworoczna rzeczywistość, a z nią – nowe stawki podatków od nieruchomości przyjęte przez radnych gminnych i miejskich. „Kronika” – jak co roku – przyjrzała się szczegółowo, gdzie i jak mocno trzepną nas po kieszeni.


Szukali bohaterów

Siedemnasty raz młodsi i starsi, początkujący i mający już pewne doświadczenie pisarze wzięli udział w Powiatowym Konkursie Literackim „Podbabiogórskie opowieści”. Uczestnicy zmagań mieli za zadanie przedstawić osobę – związaną z Podbabiogórzem – która według nich jest bohaterem. Część konkursowych prac dotyczyła bohaterskich czynów żołnierzy pochodzących z powiatu suskiego, inne przybliżały sportowców, a byli i tacy autorzy, którzy bohatera widzieli w swoich rodzicach, dziadkach lub rodzeństwie. Na foto – laureatki konkursu w grupie wiekowej od I do VI klasy szkoły podstawowej.


Kalwaria Zebrzydowska:

Bicz na smród?

W kalwaryjskim magistracie uruchomiono numer telefonu, pod który można zgłaszać przypadki zanieczyszczenia powietrza na skutek spalania niedozwolonych substancji. Telefon ten czynny jest w godzinach pracy Urzędu Miejskiego. W czasie, gdy UM jest nieczynny należy kontaktować się z komisariatem policji w Kalwarii Zebrzydowskiej.


Wadowice: pomoc dla Wiktorii

Sylwestrowe bieganie

Nikt nie sprawdzał kolejności na mecie. Nie było też pomiaru czasu. Ważny był udział i pomoc w rehabilitacji małej Wiki! Na starcie Sylwestrowego Biegu Charytatywnego w Wadowicach stanęła 130-osobowa grupa.

E-wydanie