Wydanie nr 13 z dnia 28.03.2018

Powiat suski i wadowicki: wybieramy najlepszych nauczycieli – decydująca rozgrywka

Czytelnicy do kuponów!

W pierwszym marcowym numerze „MKB” ogłosiliśmy Plebiscyt na Najlepszego Nauczyciela Powiatu Suskiego pod honorowym patronatem starosty Józefa Bałosa oraz Plebiscyt na Najlepszego Nauczyciela Powiatu Wadowickiego pod honorowym patronatem starosty Bartosza Kalińskiego. Właśnie dobiegły końca pierwsze etapy plebiscytów. Głosami czytelników wybrane zostały Złote Trójki, które w najnowszym – świątecznym –  numerze przedstawiamy na naszych łamach. Kto okaże się najlepszy w drugim – właśnie rozpoczętym – finałowym etapie? To zależy od naszych czytelników!


Smog podzielił radnych

Obrady Rady Powiatu ściągnęły do sali sesyjnej mieszkańców wadowickiej gminy, sołtysów, a nawet górników w galowych mundurach. A radni prawie przez cztery godziny spierali się o rezolucję przeciwko propozycji burmistrza Wadowic, aby w gminie zakazać palenia węglem i drewnem.

 

 


Bystra-Sidzina: nadleśnictwo w pole wyprowadzone

Fortel wójta

Od lat władze gminy Bystra-Sidzina zabiegają o pozyskanie gruntów Skarbu Państwa znajdujących się w samym centrum Bystrej Podhalańskiej. Szczególnie intensywnie czyni to aktualnie urzędujący wójt. Gdy zawiodły prośby oraz perswazje, włodarz wziął na sposób i postanowił przechytrzyć zarządzającego działkami nadleśniczego…


Brzeźnica: było w czym wybierać

Wabienie gimnazjalistów

Z roku na rok przedstawiciele szkól ponadgimnazjalnych wykazują się coraz większą pomysłowością w przyciąganiu nowych uczniów. Dwoją się i troją, by zainteresować młodzież poszczególnymi kierunkami kształcenia. Było to doskonale widoczne podczas V Targów Edukacyjnych zorganizowanych przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzeźnicy. Stoiska poszczególnych placówek wabiły różnymi urządzeniami, smakołykami i pokazami fryzjerskimi (foto).

 

 


Jak Spytkowice potęgą węglową nie zostały…

Od Belgów do Australijczyków

Spytkowice i sąsiednie wioski mogą pochwalić się niemałą grupą osób związanych z górnictwem, która dojeżdżała do śląskich kopalń. Niektórzy są jeszcze aktywni zawodowo. Ba, niemal wiek temu , to właśnie te nadwiślańskie okolice miały stać się wydobywczym centrum czarnego złota!


Bystra, Witanowice, Wadowice, Jordanów, Maków Podhalański: jak to między Żydami a Polakami było…

Wiele dobra, dużo zła

W ostatnich miesiącach, za sprawą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, stosunki polsko-żydowskie w czasie II wojny światowej stały się tematem, wokół którego narosło wiele emocji. Jedni starają się przedstawić Polaków w jak najlepszym świetle, inni – jako sprawców Holokaustu… Wciąż są wśród nas osoby, które pamiętają tamten czas.


Kiedyś w Suchej do kina się chodziło…

Tak Smreka żal!

Piętnaście lat temu w Suchej Beskidzkiej zlikwidowane zostało kino Smrek. Teraz pojawiła się szansa, że przybytek X muzy wróci do grodu nad Stryszawką. Były kinooperator, a także ajent Smreka – Edward Bartoszek przyjmuje tę wieść z zadowoleniem, ale nadal żyje wspomnieniami i bardzo żałuje, że suskie kino nie przetrwało trudnych czasów.


Osielec: kupili, by wypuścić

Nalot bażantów

Do Osielca przybyło 80 bażancich kur i 20 kogutów. Myśliwi, którzy przywieźli ptaki do wsi, będą je dokarmiać. A później wypuszczą na wolność i… znów zrobią bażancie zakupy. Dlaczego?

 

 


Maków Podhalański: padają od trucizny?

Koci pogrom

W Makowie Podhalańskim na potęgę giną wolno żyjące, półdzikie koty. Niektóre znikły bez śladu, inne – martwe – znalazła mieszkanka, która od lat dokarmia bezdomne zwierzęta. Jest przekonana, że mruczki nie padają z przyczyn naturalnych.

 

 


Zrobiono z niego artystę…

Urodzony nielegalnie

Jedynie domyśla się kim był jego ojciec. Do matki nigdy nie powiedział „mamo”. Odarty z rodzicielskiej miłości mógł więc wyróść na zimnego, niechętnego innym człowieka. A tymczasem wrażliwości jak posiada, starczyłoby na obdzielenie kilku osób. To dzięki niej oraz bystremu oku Marian Bucała stał się artystą, który w kawałku drewna potrafi pokazać co tkwi w człowieczej duszy.

 


Tajemnice zembrzyckiej Madonny

Od wieków mieszkańcy Zembrzyc pochylają głowy przed obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem zwanym również obrazem Matki Boskiej Zembrzyckiej lub Zembrzycką Madonną. Od wielu też lat nie milknie wśród nich dyskusja, czy współczesny cudowny obraz, to ten sam wizerunek, przed którym klękali prapradziadkowie.

 

 


Krystyna Czajkowska-Rawska: byłam ostra jak Wagner!

Brylant na parkiecie

W dzieciństwie zachwycona była żużlem. Niewiele brakowało, by została fortepianistką. Otarła się także o szermierkę. Postawiła na siatkówkę, która towarzyszyła jej od młodzieńczych lat. I gdyby sukcesy po jakie sięgała jako zawodniczka i trenerka przypadły nie na lata 60-te i 70-te minionego wieku, lecz na obecne czasy, to zapewne pławiłaby się w luksusie. Jednak, jak podkreśla Krystyna Czajkowska-Rawska, rodowita sosnowiczanka – a od wielu lat mieszkanka Makowa Podhalańskiego – co przeżyła to jej!

 

 

 


Wadowice: zaczęła późno, lecz przebojowo

Zdobywczyni dziecięcych serc

Pisze takie książki, po jakie sama najchętniej sięgała w dzieciństwie. Wciąż pamięta, co wtedy budziło jej największe emocje, co ją bawiło, wzruszało. I potrafi ująć to w słowa zrozumiałe dla małych czytelników. Ma już spore grono fanów, którzy niecierpliwie czekają na jej nowe dzieło. Będzie to prawdziwa historia Karolka z Wadowic. Chłopca, który został papieżem, a potem świętym.

E-wydanie