Wydanie nr 14 z dnia 05.04.2018

Już za tydzień

Poczet maturzystów!

Tego nie można przegapić. To nie lada gratka nie tylko dla samych zainteresowanych, lecz i dla ich najbliższych, sympatii, przyjaciół, znajomych. Już w następnym numerze – 12 kwietnia – „Małopolska Kronika Beskidzka” rozpocznie publikację zdjęć tegorocznych maturzystów. Pierwszą część naszego unikatowego pocztu stanowić będą fotografie klas maturalnych ze szkół powiatu suskiego.


Andrychów: za rok – w maju w pływackim raju?

Basen za 27 milionów

W Andrychowie, w przeciwieństwie do pobliskich Wadowic i Kęt, nie ma krytej pływalni. Na początku maja przyszłego roku ma to się zmienić. Władze miasta podpisały umowę z przedstawicielami firmy budowlanej z Bielska-Białej, która wybuduje obiekt (foto – wizualizacja). Prace przygotowawcze ruszyły przed Świętami Wielkanocnymi. Basen powstaje między ulicami Włókniarzy a Starowiejską, na miejscu byłego targowiska.


Sucha Beskidzka: zinwentaryzowali… dym

Kopciuchy pod lupą

Po kilku miesiącach suscy urzędnicy zakończyli inwentaryzację systemów grzewczych, wykorzystywanych przez mieszkańców miasta w swoich domach. Wynika z niej, że na terenie stolicy powiatu jest jeszcze sporo pieców, które należy wymienić na ekologiczne.


A są ich setki…

Znikną małe wodociągi?

Małe, lokalne wodociągi mogą zniknąć z wiejskiego pejzażu. Powstawały przed wielu laty najczęściej w czynie społecznym, sporym wysiłkiem, spontanicznie – sąsiedzi skrzyknęli się i budowali w wiejskich przysiółkach niewielkie, lokalne wodociągi. Teraz są one zagrożone. Zmieniły się bowiem przepisy.


Oświęcim: na kulturę i ochronę środowiska

Strumień kasy

Spore powody do zadowolenia mają włodarze Oświęcimia. W ostatnich tygodniach do miejskiego budżetu pieniądze płyną wartkim strumieniem. Tym razem zasiliło go prawie 5 mln zł. Przeszło 3,2 mln z tej puli przeznaczono na pokrycie części kosztów budowy domu kultury na Zasolu (foto), który ma być gotowy już w październiku.


Stryszów też za Jeziorem Mucharskim

Radni przegłosowali

Stryszowscy radni, podobnie jak ich mucharscy koledzy, chcą by akwen utworzony przy zaporze w Świnnej Porębie miał nazwę Jezioro Mucharskie. Za pośrednictwem wojewody małopolskiego przesłali do ministra spraw wewnętrznych i administracji wniosek o urzędowe nadanie nazwy sztucznemu zbiornikowi.


Brzeźnica jak Paryż, Wiedeń, Nowy Jork!

W szkle zaklęte

– Zachwycające! Przepiękne! Piękno w szkle zaklęte! – takie i podobne komentarze padają z ust większości osób oglądających wystawę witraży Jadwigi Gołębiewskiej w Galerii Polsko-Słowackiej w Brzeźnicy. Ekspozycja w powiecie wadowickim prac artystki tej klasy to wydarzenie, obok którego nie sposób przejść obojętnie.

 

 


Ksiądz – ratownik i z gitarą

Wzbudził zachwyt maluchów

W przedszkolu Domowa Melodia w Kojszówce gościł ksiądz Maciej Kornecki z andrychowskiej parafii św. Macieja. Nie głosił kazań. Opowiadał o tym jak bezpiecznie wędrować po górach i udzielać pierwszej pomocy. A zna się na tym doskonale, bo jest członkiem sekcji Bielsko-Beskidzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dzieci słuchały kapłana – ratownika z zapartym tchem, a gdy jeszcze zagrał im na gitarze były zachwycone…

E-wydanie