Wydanie nr 15 z dnia 12.04.2018

Sucha Beskidzka

Pływalnia pod kreską

Suska kryta pływalnia udostępniła dane dotyczące ubiegłorocznej działalności. W minionym roku przewinęło się przez nią prawie 156, 6 tys. osób. To niemal o 13 tys. mniej niż rok wcześniej, kiedy to padł rekord w historii obiektu, ale jednocześnie wyraźnie więcej niż w 2015 (o ponad 3 tys.) i 2014 roku (o ponad 11 tys. osób). Kierownictwo pływalni wie jakie są powody zeszłorocznego „odpływu” klientów.


Na wakacje jak znalazł!

Rowerowy raj

Plany budowy ponad stokilometrowego rowerowego szlaku VeloSkawa prowadzącego od Suchej Beskidzkiej po Hutki nieopodal Olkusza politycy odłożyli na półkę. Nie oznacza to jednak, że fani rowerów z gminy Zator przez lata będą skazani na jazdę po zatłoczonych szosach obok mknących aut. Przed wakacjami zostanie oddana do użytku 6-kilometrowa ścieżka rowerowa prowadząca przez gminę doliną Skawy. Trasa nazwana „Od zamku do zamku” (zamek Potockich – dwór obronny w Graboszycach, również zwany zamkiem) powiedzie przez najpiękniejsze tereny „Doliny Karpia” (foto)


Jordanów:

Towarzystwo czterech dekad

Jubileuszu 40-lecia doczekało się Towarzystwo Miłośników Ziemi Jordanowskiej, powołane w czasach, gdy organizacji promujących ideę małych ojczyzn było bardzo niewiele. Miłym akcentem jubileuszowych uroczystości było wręczenie Krzysztofowi Wielgusowi (foto) odznaczenia „Zasłużony dla Ziemi Jordanowskiej” w dowód uznania za jego wieloletnie działania na rzecz promocji Jordanowa, wygłaszanie referatów i organizowanie wystaw.

 


Lanckorona:

Walka o tlen

Do 2023 roku władze Lanckorony chcą dokonać wymiany około siedmiuset przestarzałych kotłów w gospodarstwach domowych. Tak zakłada nowo uchwalony przez radnych „Program Ograniczania Niskiej Emisji”.


Wadowice: o niepodległości i powstaniu harcerstwa

Omnibusy w mundurkach

Muzeum Miejskie w Wadowicach gościło uczestników harcerskiego konkursu „Rok 1918 w Polsce i polskim harcerstwie” nawiązującego do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecia powstania Związku Harcerstwa Polskiego. Druhny i druhowie z Hufca Ziemia Wadowicka (na foto) popisali się nie lada historyczna wiedzą.


Makowska nadzieja polskiej lekkoatletyki

Torpeda na bieżni

Z mniejszymi lub większymi sukcesami trenowała karate, pływanie, siatkówkę, by zostać – i to dość przypadkowo – sprinterką. Dobrze się stało. 17-letnia makowianka Martyna Konderak (na foto z młodszą siostrą Mileną) w tegorocznych halowych mistrzostwach Polski juniorek młodszych w lekkiej atletyce wywalczyła brązowy medal w biegu na 60 metrów!

 

 

 

 

 


Oświęcim: turyści to kupią?

Ratusz po nowemu

Odnowiony niedawno XIX-wieczny oświęcimski ratusz już w drugiej połowie lipca na nowo otworzy podwoje. Nie będą w nim jednak przyjmować urzędnicy. W byłym magistracie zlokalizowany zostanie Punkt Informacji Turystycznej, ale przede wszystkim obiekt będzie pełnił funkcje wystawiennicze. W zabytkowych murach właśnie trwa przygotowanie wystawy obrazującej historię miasta – od XIII wieku po czasy współczesne.


Łętownia:

Utemperować kierowców

Znaki pionowe i poziome informujące o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych powinny być dla zmotoryzowanych wystarczającym sygnałem do zachowania szczególnej ostrożności, a przede wszystkim do zdjęcia nogi z gazu. W Łętowni tak się jednak nie dzieje i mieszkańcy oraz ich przedstawiciele w samorządzie domagają się zastosowania rozwiązań, które utemperują kierowców. Chcą zamontowania na drodze powiatowej w centrum wioski progów zwalniających, między innymi przy dojeździe do szkoły (foto).


Asfalt do lamusa

Z duchem czasu

Szkolne boisko na suskim osiedlu Błądzonka (foto) nie jest jeszcze w bardzo złym stanie, ale już widać na nim ślady jakie pozostawił upływający czas. Jeszcze w tym roku obiekt ma zmienić wygląd, a przede wszystkim – nawierzchnię (z asfaltowej na poliuretanową).

E-wydanie