Wydanie nr 16 z dnia 19.04.2018

Oświęcim:

Padły mocne słowa

W Oświęcimiu po raz trzydziesty odbył się Marsz Żywych, który zbiega się z 70. rocznicą powstania Izraela. Państwa, z którym od kilku tygodni nasz kraj prowadzi burzliwy dialog, będący pokłosiem nowelizacji Ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Uczestniczący w uroczystościach prezydent Andrzej Duda i prezydent Izraela Reuven Riwlin w swoich wystąpieniach, choć między wierszami, podnieśli ten temat. Padły mocne słowa.


Tarnawa Dolna: zasmakowały w jesionach

Jelenie jak szarańcza

Mieszkańcy Tarnawy Dolnej załamują z rozpaczy ręce, ilekroć wchodzą do własnych lasów. Jelenie zawsze czyniły zimą i wiosną pewne szkody w leśnym drzewostanie, ale w tym roku skala zniszczeń jest porażająca. Niewiele pozostało nieuszkodzonych jesionów, zaś sadzonki jodełek są pozbawione wierzchołków lub nawet całkowicie zgryzione.

 

 


Andrychów: na remont było za późno

Historia w gruzach

Z części andrychowskich plant oraz sprzed zachodniego skrzydła pałacu Bobrowskich można zobaczyć plac Mickiewicza. Stało się to możliwe, gdyż wyburzono jedną z kamienic w ścisłym centrum miasta. Jej rozbiórka planowana była już kilka lat temu, ale realizację tego zamiaru odwlekało oczekiwanie na stosowne pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, bo był to obiekt historyczny. Przymierzano się też i do jego remontu, lecz byłoby to droższe niż budowa nowego budynku.

 


Wadowice: koncerty i przesłuchania

Na 100 gitar

Wadowicki ogólnopolski Konkurs Gitarowy zgromadził na starcie niemal setkę uczennic i uczniów szkół muzycznych. Jurorzy i organizatorzy poziom konkursowych zmagań określili krótko: znakomity! Tym większa satysfakcja dla gospodarzy imprezy, bowiem wśród wyróżnionych znaleźli się reprezentanci Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Wadowicach Julia Kosek i Eryk Żużałek (na foto razem ze swoim szkolnym opiekunem Arkadiuszem Polewaczykiem).

 


Sucha Beskidzka: stoi na stacji lokomotywa…

Tłum przy torach!

Już dawno na suskiej stacji kolejowej nie było tak tłoczno jak w sobotnie, 14 kwietnia, przedpołudnie. Zatrzymał się na niej zabytkowy skład, w którym rzesze miłośników historii kolei wybrały się z Chabówki do Żywca. Gdy na peron godnie wtaczała się sędziwa lokomotywa parowa, ciągnąca wagony z lat 30-tych minionego stulecia oczy najmłodszych widzów robiły się wielkie ze zdziwienia, a najstarsi dzielili się wspomnieniami z podróżowania „takimi pociągami”… Następna okazja do spotkania z koleją retro nadarzy się w Suchej Beskidzkiej już niedługo – 19 maja.

 


Inwałd: muzyczno-taneczne święto

Szarpidruty i kangury

Jedni uderzali w struny, inni wili się po podłodze, podskakiwali, kręcili piruety i robili fikołki. Tak w dużym skrócie wyglądał Dzień Muzyki i Tańca w Wiejskim Domu Kultury w Inwałdzie. Kto zdecydował się wziąć udział w imprezie, do domu wrócił roześmiany od ucha do ucha i bardzo zrelaksowany.

 

 

 


Witanowice: droga pęka pod kołami

Przepędzić ciężarówki!

Na pierwszy rzut oka nawierzchnia wyremontowanych kilka lat temu ulic Plebańskiej i Kościelnej w Witanowicach wygląda dobrze. Ale przy bliższym spojrzeniu bez trudu można wypatrzyć, z miesiąca na miesiąc coraz wyraźniejsze i głębsze, pęknięcia asfaltu. Mieszkańcy obawiają się, że jeśli nie zdołają przepędzić stamtąd samochodów ciężarowych, jezdnia szybko wróci do stanu sprzed remontu.

 

 


Kalwaria Zebrzydowska: takich szatni nie powstydziłaby się Wisła!

Komfort w przyziemiu

Pawilon na stadionie w Kalwarii Zebrzydowskiej – remontowany w poprzednich latach – czekał już tylko na modernizację przyziemia. To część, z której korzystają głównie zawodnicy, trenerzy i sędziowie. Oddano ją już do użytku i robi duże wrażenie. O szatni dla futbolistów dyrektor kalwaryjskiego Centrum Kultury Sportu i Turystyki Andrzej Burdek (na foto prezentuje pomieszczenia do odnowy biologicznej) mówi, że nie powstydziłaby się jej nawet Wisła Kraków…

E-wydanie