Wydanie nr 17/18 z dnia 26.04.2018

Wzburzony poseł: Odebraliście inwestycję i nikomu ona nie służy!

Ostro o jeziorze

Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa rozpatrzyła informację ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o przebiegu prac związanych z uruchamianiem zbiornika wodnego Świnna Poręba. Wnioski nie są optymistyczne. W obradach komisji obok specjalistów z kilku ministerstw uczestniczyli włodarze gmin znad Jeziora Mucharskiego i jeden z podbeskidzkich parlamentarzystów.


Jordanów:

Chór na medal

W przyszłym roku chór Vox Altisono, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie z siedzibą w Osielcu, świętować będzie 10-lecie istnienia. Duże wyróżnienie spotkało go już teraz. Został mu przyznany, przez marszałka województwa małopolskiego i przewodniczącego sejmiku, medal Polonia Minor. Od siedmiu lat chórem dyryguje Ksenia Miśkiewicz (na foto – odbiera medal).


Łatwo nie było

Gimnazjalistów zaatakował… lemur

W minionym tygodniu uczniowie klas trzecich gimnazjów zdawali egzamin podsumowujący zdobytą wiedzę. Egzamin trwał trzy dni, a każdego z nich uczniowie zasiadali w ławkach dwukrotnie, mając na rozwiązanie zadań (część humanistyczna, matematyczno-przyrodnicza i język obcy) od 60 do 90 minut. Zdaniem gimnazjalistów tegoroczny egzamin był trudniejszy, niż w ubiegłych latach. – Na kolana powaliło mnie pytanie z biologii dotyczące lemura. Trzeba było wiedzieć, dlaczego to zwierzę żyjące tylko na Madagaskarze zaliczamy do ssaków. Ciekaw jestem ilu dorosłych potrafi wskazać Madagaskar na mapie, bo o wygląd lemura to już nawet nie zapytam – mówił „MKB” na gorąco po egzaminacyjnej próbie gimnazjalista Karol z Wadowic.


Gdy policja prosi dzieci o pomoc

Smok w mundurze!

Suska Komenda Powiatowa Policji postanowiła mieć maskotkę, która będzie ją promowała, a zarazem ułatwiała kontakt z dziećmi. Uznano zatem, że to najmłodsi – w drodze konkursu – opracują jej projekt. Odzew był bardzo poważny. Do powiatowej komendy dostarczono setkę dziecięcych prac. Suscy policjanci już wybrali – będą mieć smoka.

 

 


Andrychów: klasyka i „filmówki”

Wiosenne rytmy

Ponad ćwierć tysiąca osób, starszych i młodszych, pojawiło się w andrychowskim Miejskim Domu Kultury, by wysłuchać „Koncertu Wiosennego” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej w Wadowicach (foto). Młodzi muzycy pokazali kunszt i wszechstronność. Zaczęli od utworów klasycznych, a potem uraczyli słuchaczy kompozycjami filmowymi.


Ryczów: ekshumacja szczątków niemieckich żołnierzy

Tajemnice kopca

W Ryczowie ekshumowano szczątki niemieckich żołnierzy pochowanych w czasie II wojny światowej w mogile przy ul. Starowiejskiej (foto). Było to miejsce nieoznaczone, bez płyty czy krzyża. Świadectwem istnienia zbiorowego grobu był niewielki kopiec i pojawiające się tu niekiedy znicze.

 


Będzie spowiadać się w sądzie

Nie chciał pokazać pieca

Gdy rozpoczynała się walka z trucicielami powietrza, wyglądało na to, że możliwość zaglądania do prywatnych pieców przez upoważnione służby nie wytrzyma próby czasu i pozostanie rozporządzeniem na papierze. Okazuje się, że tak nie jest. Kęccy policjanci wszczęli postępowanie wobec 68-letniego mieszkańca tego miasta. Mężczyzna nie wpuścił ich na swoją posesję, uniemożliwiając w ten sposób przeprowadzenie kontroli paleniska pieca.


Akcja w Dąbrówce

Brzegi odetchnęły

To czego nie zrobili inwestor i wykonawca sztucznego zbiornika, uczynili w minioną sobotę (21 kwietnia) mieszkańcy gminy Stryszów. Oczyścili brzegi Jeziora Mucharskiego z nieprzebranej ilości butelek, kartonów, puszek i innych śmieci.

E-wydanie