Wydanie nr 2 z dnia 11.01.2018

Spytkowice idą do sądu

Gmina kontra PKP

Przejazd kolejowy na ruchliwej ul. Jana III Sobieskiego w Ryczowie remontowany był dwa lata temu. Podczas robót zaistniała konieczność wytyczania objazdów. Drogi, które zostały nimi objęte, mocno ucierpiały. Gmina Spytkowice wyceniła szkody na na około 185 tys. zł. PKP PLK, inwestor remontu przejazdu, odmówiły ich pokrycia. W gminie podjęte zostały kroki, by wnieść w tej sprawie pozew do sądu.


Sucha Beskidzka: 16 nowych nazw

Rozplątywanie ulic

Upływający czas sprawił, że w Suchej Beskidzkiej wraz ze wzrostem gęstości zaludnienia i rozwojem budownictwa, zaczęto tworzyć od głównych ulic odnogi i boczne drogi dojazdowe, którym nie nadawano nazw. W połączeniu ze stosowanym od dziesięcioleci systemem numeracji opartym na kolejności oddawanych do użytku budynków – ulice te stały się wielką komunikacyjną plątaniną. Za jej porządkowanie wzięto się niespełna 5 lat temu. Ostatnio (od 1 stycznia) w Suchej przybyło 16 nowych ulic (na foto jedna z nich).


Andrychów: namiastka całodobowej opieki

Pielęgniarki zamiast lekarzy?

Ponad trzy miesiące temu (1 października) w andrychowskiej przychodni „Przy Basenie” zlikwidowano dyżury w ramach całodobowej i świątecznej opieki zdrowotnej. Główną przyczyną był brak lekarzy chętnych do podjęcia takich dyżurów. Mieszkańcy gmin Andrychów i Wieprz muszą dojeżdżać do wadowickiego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej. Pojawił się pomysł, na pewno nie do końca satysfakcjonujący mieszkańców obu gmin, pozwalający jednak niektórym pacjentom uniknięcia wyjazdu do Wadowic. To uruchomienie nocnego (świątecznego) punktu pierwszej pomocy medycznej, a dyżury pełnione byłyby przez doświadczone pielęgniarki. Burmistrz Andrychowa chciałby, aby punkt mieścił się w miejscowej przychodni specjalistycznej przy ul. Krakowskiej (foto). 


Do ludzi jak do kaczek

Umorzono i… wznowiono

O bulwersującym wydarzeniu jakie miało miejsce w Frydrychowicach pisaliśmy w pierwszym wrześniowym numerze minionego roku. Gdy trzy dziewczynki jeździły konno na wyznaczonym do tego placu, myśliwi urządzili sobie polowanie na dzikie ptactwo. Śruty z pocisków trafiły w kask jednej z amazonek, w auto właściciela stadniny oraz jego psa. Postępowanie prowadzone pod kątem możliwości narażenia małoletnich na utratę życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – umorzono w kilka tygodni po tym zdarzeniu. Przed kilkoma dniami… zostało wznowione. Prokurator prowadząca sprawę stwierdziła w uzasadnieniu pisemnym wznowienia dochodzenia, do którego dotarła „MKB”, że obecnie zachodzi taka konieczność, wymagająca „wiadomości specjalnych”.         


WOŚP już zagrała

Krwawy dar

Wprawdzie dopiero w najbliższą niedzielę, 14 stycznia, odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale w Andrychowie granie już się zaczęło. W siedzibie PCK przy ul. Starowiejskiej oddawano krew w ramach WOŚP. Zebrano jej prawie 18,5 litra.

 

 

 


Rejestr pedofilów i gwałcicieli

Widoczni w Internecie

Od 1 stycznia imiona, nazwiska oraz szereg innych danych dotyczących najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów są ogólnodostępne. Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało je w internetowym Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.  Ten jednak wciąż jest niekompletny, a samo jego pojawienie się budzi mieszane uczucia. Pewne jest, że rejestr obejmuje osoby, które urodziły się na terenie naszego regionu, choć niekoniecznie nadal tu mieszkają.       


Brzeźnica: powstanie centrum komunikacyjne

Nowe życie dworca

To już nie mrzonka, lecz realna, bliska perspektywa. Od lat nieczynny i popadający w ruinę budynek dworca kolejowego w Brzeźnicy odzyska dawną rolę i blask (foto – wizualizacja), a na otaczającym go terenie powstanie nowoczesne centrum komunikacji zbiorowej. Została już podpisana umowa o dofinansowanie tej inwestycji.

 

 


Menedżerowie w „Witosie”

Zespół Szkół im. W Witosa w Suchej Beskidzkiej był gospodarzem finału III Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich. Na tym szczeblu zaprezentowało się aż troje jego reprezentantów (na foto wraz z opiekunami).

E-wydanie