Wydanie nr 45 z dnia 09.11.2017

Czujniki wskażą trucicieli

Powietrze pod kontrolą

Wszyscy, którzy w makowskiej gminie palą śmieci w piecach centralnego ogrzewania powinni się strzec! Na jej terenie zostały zainstalowane – w pięciu miejscach – mierniki jakości powietrza. W Internecie można na bieżąco śledzić, gdzie i kiedy jest ono najbardziej zanieczyszczone, a co za tym idzie – gdzie jest najwięcej trucicieli…


Kossowa: park w rękach konserwatora

Miesiąc prawdy

Gmina Brzeźnica próbuje pozyskać unijną dotację na zagospodarowanie parku dworskiego w Kossowej, ale wszelkie starania może przekreślić wojewódzki konserwator zabytków. Jeśli nie zaopiniuje pozytywnie projektu rewitalizacji tego pięknego, acz zaniedbanego miejsca, szansa na otrzymanie dofinansowania przepadnie. W planach jest między innymi wykonanie alejki prowadzącej do znajdujących się na terenie parku schronów (foto).


Między nami… Spytkowicami

Pamięci bohaterów

Blisko 80 kilometrów pokonali uczestnicy sztafety ze Spytkowic do… Spytkowic, przy czym start nastąpił nad Wisłą, zaś meta była w Beskidzie Orawsko-Podhalańskim. Uczczono pamięć lokalnych bohaterów: Kajetana Wolskiego – uczestnika powstania listopadowego i porucznika Tadeusza Stefaniszyna, który zginął w 1939 roku na froncie w rejonie Jordanowa.


Groźna legionella

Przegoniła z basenu

Wiadomo już z jakiego powodu przez kilkanaście dni drzwi krytej pływalni w Brzeszczach były zamknięte na cztery spusty. Nie była to przerwa technologiczna, a natychmiastowa konieczność. Na basenie wykryto groźne dla zdrowia bakterie.


Na Leskowcu: sucho i jak na dłoni

Słowo prezesa

Na Leskowcu w Beskidzie Małym jest już nowa tablica z panoramą widokową, prezentująca wszystkie widoczne stąd szczyty i pasma górskie. Poprzednia niszczała w oczach, a w ubiegłym roku zniknęła. Wówczas „Kronika” przeprowadziła miniśledztwo i dotarła do… szefa wadowickich petetekowców. Przyznał, że to on był autorem demontażu panoramy, bowiem „rozleciała” się na tyle, że mogła nawet pokaleczyć ręce użytkownika. Usłyszeliśmy wtedy, że tablica wróci na swoje miejsce. I tak się stało. Więcej – ogarnięty też został turystyczny schron przeciwdeszczowy, który nie tylko już nie przecieka, ale i prezentuje się znacznie estetyczniej.


Oświęcim: Glob pod młot!

Parking marzeń

Nie do poznania ma się zmienić otoczenie oświęcimskiego dworca kolejowego. Hotel Glob i zaniedbany wokół teren, to widok, który już niedługo przejdzie do historii. Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego miasto otrzymało 14,3 mln zł na budowę parkingu typu Park and Ride (parkuj i jedź).


Wujek Jasiek przed jubileuszem

Laur za laurem

Andrychowska kapela „Wujka Jaśka” obchodzić będzie w przyszłym roku jubileusz 40-lecia powstania. Już teraz ma powody do świętowania. Zdobyła bowiem laury na krajowych festiwalach. To kontynuacja pasma sukcesów z lat ubiegłych.

 

 

 


Jordanów: choć pił cięły

Rynek nadal zielony

Wiele osób przeraził widok pił wrzynających się w pnie drzew na jordanowskim Rynku. Ale nie ma powodu do obaw. W centrum zielonego miasteczka nie ubyło zieleni. Każde wycięte drzewo już zyskało – i to godnego  – następcę (na foto – młode klony), pojawiły się też dodatkowe rośliny.

 

 


Stryszów:

Dzielnicowy w urzędzie

W stryszowskim Urzędzie Gminy wprowadzono dyżuru dzielnicowego. Nie wszyscy uznają to za dobrą inicjatywę…

E-wydanie