Wydanie nr 47 z dnia 23.11.2017

Gdy zbiornik rośnie

Czają się zagrożenia

Inwestor budowy zbiornika i zapory w Świnnej Porębie koncentruje się na dokończeniu tego wielkiego przedsięwzięcia. Dobrze byłoby jednak mieć na uwadze i pewne kwestie, związane z psuciem estetyki, a nawet – zagrożeniem dla domostw czy powstałych tam urządzeń. A problem nie wydaje się nierozwiązywalny.


Zmagania z ortografią, czyli…

Żarłoczny żółw

W murach I LO w Suchej Beskidzkiej stryszawski Gminny Ośrodek Kultury zorganizował – pod patronatem „Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej” – XVI Powiatowe Dyktando Ortograficzne. Do zmagań z zawiłościami polskiej ortografii stanęło 31 śmiałków. Osiemnastka uczniów szkół podstawowych głowiła się (foto) nad prawidłowym zapisaniem historii o… „Żarłocznym żółwiu”.


Czmychnąć z Gościńca

Stryszów to ziemia, Mucharz – woda, Kalwaria Zebrzydowska – drewno, a Lanckorona – powietrze. Te cztery gminy z przypisanymi żywiołami (drewno – bo… stolarka to żywioł Kalwarii) tworzą Stowarzyszenie Gościniec 4 Żywiołów. Należą do niego tak samorządy, jak i organizacje społeczne, przedsiębiorcy, rolnicy oraz osoby fizyczne. Inicjatorem powstania SG4Ż była gmina Lanckorona. Teraz w samorządzie lanckorońskim trwa dyskusja o opuszczeniu Gościńca, a głównym orędownikiem takiego posunięcia jest wójt.


Jajko droższe od… kury

Ceny jajek rosną w zastraszającym tempie. W niektórych miejscach za jajko trzeba zapłacić nawet 1,2 złotego. „Kronika” nie tylko sprawdziła jak to wygląda w naszym regionie, ale i jaka jest tego przyczyna.


Tarnawa Górna: kiedyś było tu bagno…

Wyśniony i zwycięski!

Teresa i Józef Wójcigowie (foto) z Tarnawy Górnej należą do tych szczęśliwych par, które oprócz uczucia łączy także wspólna pasja. Wprawdzie każde z nich ma nieco inne pomysły na jej realizację, ale zawsze udaje im się dojść do kompromisu. Dzięki temu z jednakową radością patrzą na swe dzieło – ogród, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością.

 


Orzeł pofrunął nad Bałtyk

Technik na medal

Celem dwuetapowego konkursu „Techni Absolwent” organizowanego przez Beskidzką Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Bielsku-Białej jest promowanie najlepszych uczniów oraz szkół zawodowych. Oceniane są wyniki egzaminów zawodowych, maturalnych oraz świadectwo. Tytuł Laureat Super Technik Absolwent 2017 otrzymał tegoroczny maturzysta z Zespołu Szkół nr 2 w Wadowicach, a obecnie student gdyńskiej Akademii Morskiej, Jakub Burzyński (foto).

E-wydanie