Wydanie nr 48 z dnia 30.11.2017

Oświęcim, Wadowice: prokurator wkroczył do sądów

Przekręty Temidy?

Coraz dłuższa robi się lista osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która na przestrzeni kilku lat wyłudziła łącznie z krakowskiego Sądu Apelacyjnego 25 mln zł. Bulwersuje fakt, że główni podejrzani pełnili w nim najważniejsze funkcje. W miniony poniedziałek na polecenie prokuratora z Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie zatrzymanych zostało w tej sprawie kolejnych 10 osób. Wśród nich – pracownicy sądów w Wadowicach i Oświęcimiu.


Zamkowa gala, czyli…

Wyróżniona Kronika!

W piątkowy wieczór, 24 listopada, Sala Rycerska suskiego zamku wypełniła się po brzegi. Włodarze miasta zaprosili firmy i instytucje, z którymi w tym roku współpracowali, by podziękować im za pomoc. Po muzycznym wstępie burmistrz Stanisław Lichosyt oraz przewodniczący Krystian Krzeszowiak zaczęli nagradzać Pąsowymi Różami. Odebrali je właściciele lub przedstawiciele firm, które na przestrzeni roku finansowo lub materialnie wspierały Suchą Beskidzką przy organizacji imprez sportowych, kulturalnych i rozrywkowych. Dostrzeżenie tych wydarzeń przez opinię publiczną wymaga, oprócz bardzo dobrej organizacji, odpowiedniej promocji, która nie byłaby możliwa bez udziału mediów. Miło nam poinformować, że za zaangażowanie w promowanie imprez przygotowywanych przez starostwo podziękowania otrzymały „Małopolska Kronika Beskidzka” oraz Regionalny Portal Informacyjny beskidzka24.pl. Odebrał je szef redakcji „MKB” Wojciech Ciomborowski (na foto z lewej, przyjmuje gratulacje od Stanisława Lichosyta). 


Wadowice:

Hala w płomieniach

Ponad trzy godziny walczyli strażacy z pożarem hali na terenie zakładu obuwniczego w Wadowicach przy ul. Wałowej. Udało im się uratować mienie warte 2,5 mln zł, ale straty i tak są duże, bo sięgają około 300 tys. zł.


Kalwaria Zebrzydowska:

Dumni z projektu

W Kalwarii Zebrzydowskiej dobiegły końca imprezy w ramach obchodów 400-lecia lokacji miasta. Zamknął je koncert Reprezentacyjnego Zespołu artystycznego Wojska Polskiego, który odbył się w hali sportowej Zespołu Szkół nr 1. Jednym z bardzo ciekawych przedsięwzięć uświetniających obchody była realizacja projektu „Kalwaria: Miasto. Ludzie. Historia”. Spotkanie w Centrum Kultury Sportu i Turystyki zgromadziło sporo osób (foto), a realizatorzy projektu mieli się czym pochwalić.


Pacjenci wygrali

Przychodnia zostaje

Przed kilkoma tygodniami ogromne zaniepokojenie wielu mieszkańców regionu wywołała informacja – o czym pisaliśmy na gorąco – że Zarząd Powiatu Wadowickiego wypowiedział umowę na wynajem lokali Specjalistycznej Przychodni Stomatologicznej, działającej od blisko pół wieku w budynku przy ul. E.K. Wojtyłów w Wadowicach. Korzystający z opieki SPS mogą odetchnąć z ulgą. Zarząd Powiatu zmienił zdanie. Umowa na wynajem przez przychodnię dotychczas zajmowanych pomieszczeń w budynku będącym własnością powiatu wadowickiego została przedłużona na kolejne 3 lata.  


Sidzina wiatrakami stanie?

Konstruktorzy mocy

Niecodzienne wydarzenie miało miejsce w Szkole Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Sidzinie. Odbyły się tam eliminacje regionalne VI Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych, na które stawiło się 18 drużyn ze szkół Małopolski i Śląska. Ale nie wszystkim było dane, z powodu złośliwości rzeczy martwych, zaprezentować swoje konstrukcje…

 

 


Tomice: prezenty i obietnice

Gospodynie świętowały

Koło Gospodyń Wiejskich w Tomicach może się pochwalić najdłuższą historią spośród tych, które działają na terenie gminy tomickiej. Powstało 13 listopada 1932 roku, a teraz hucznie obchodziło 85-lecie istnienia.

 

 


Na przekór logice…

Zlali lidera

Wynik sobotniego (25 listopada) meczu siatkarzy Kęczanina na parkiecie liderów w Jaworznie wymyka się logice. Skoro przed miesiącem drużyna andrychowskiego MKS-u przegrała pod dachem własnej hali z liderami z Jaworzna, a tydzień temu pokonała na wyjeździe kęczan, to nie mieli oni „prawa” wygrać w Jaworznie. Tymczasem liderzy w starciu z beniaminkiem nie zdobyli nawet punktu!

E-wydanie