Wydanie nr 7 z dnia 15.02.2018

Tego jeszcze nie było

Wybierzemy nauczycieli roku!

Pierwsze półrocze roku szkolnego 2017/2018 dobiegło końca. Uczniowie i nauczyciele wypoczywają na feriach. Gdy ci pierwsi ponownie zasiądą w ławkach, a drudzy staną przy tablicach, to na łamach „Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej” ruszą – 1 marca – plebiscyty na najlepszych nauczycieli roku!


Wadowice: tam, gdzie wojsko garaże miało

Archiwum na pół wieku

Aula na 100 miejsc, 20 pomieszczeń biurowych, garaże, a przede wszystkim okazałe archiwum o łącznej powierzchni 500 metrów kwadratowych – tak funkcjonalny będzie nowy budynek starostwa powiatowego w Wadowicach. Powstanie przy ul. Mickiewicza w miejscu, gdzie mieściły się kiedyś garaże wojskowe oraz magazyny. Według planów – w stanie surowym zamkniętym – biurowiec ma być gotowy jeszcze w tym roku. Jego budowa pochłonie około 6,5 mln zł.


Marcyporęba: kiedyś przychodzili tu na katechezę

Seniorzy mają dom

To pierwsza taka placówka w powiecie wadowickim, a w skali województwa małopolskiego – jedyna działająca w gminie wiejskiej. Na potrzeby Domu Seniora w Marcyporębie zaadaptowany został budynek dawnej wikarówki, w którym niegdyś mieściła się salka katechetyczna. Podczas uroczystego otwarcia (foto) nie zabrakło osób, które już zapisały się na zajęcia w DS.

 


Palcza: rozwiązywali, układali, kombinowali

Matematyka miała święto

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Palczy podsumowano projekt matematyczny „Myślenie ma przyszłość”, który był przeprowadzony w ramach czwartej edycji ogólnopolskiego programu „mPotęga”. Z tej okazji w szkole zorganizowano Gminne Święto Matematyki, które miało formę turnieju, a do udziału w nim zaproszono reprezentantów wszystkich szkół podstawowych z gminy Budzów.

 

 


Wieprz: opłaty w urzędzie

Bez gotówki

Władze gminy Wieprz, wzorem niektórych innych samorządów, wprowadziły możliwość dokonywania opłat lokalnych i podatkowych z użyciem kart debetowych lub kredytowych, a także telefonów komórkowych (wymagana aplikacja BLIK). W Urzędzie Gminy zainstalowano odpowiedni terminal. Można w ten sposób zapłacić zapłacić podatek, uiścić należność za ścieki i śmieci, czy uregulować inne zobowiązania wobec gminy (opłata skarbowa, koszty dożywiania dziecka w szkole i przedszkolu, czynsz za mieszkanie komunalne).


Gmina Spytkowice: trzy w jednym

Dziecięce centrum

Wójt Spytkowic odwiedził kilka gmin, podpatrzył jak wygląda opieka nad najmłodszymi dziećmi, opracował własną koncepcję i zdecydował o powstaniu żłobka. Zostanie utworzony prawdopodobnie jeszcze w tym roku i już wiadomo gdzie – w Spytkowicach-Przewozie, w stojącym obok Szkoły Podstawowej nr 2 niewykorzystanym budynku (na foto – z prawej), który będzie rozbudowany. Szkoła stanie się zatem swoistym centrum dzieci młodszych, bowiem oprócz uczniów podstawówki na zajęcia do niej uczęszczają również przedszkolaki.


Podbeskidzie pożegnało mistrza

Pół wieku dla folkloru

W sobotnie popołudnie w kęckim Domu Kultury miał się odbyć uroczysty koncert z okazji jubileuszu 35-lecia istnienia działającego przy nim Zespołu Pieśni i Tańca „Kęty”. Został odwołany, gdyż trzy dni przed galą (7 lutego) zmarł 76-letni Władysław Koźbiał, który jako choreograf i kierownik artystyczny pracował nie tylko z tym, ale i z wieloma innymi zespołami regionalnymi na Podbeskidziu. W sierpniu ubiegłego roku, podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, obchodził 50-lecie pracy artystycznej jako choreograf tańca ludowego, ale zapisał się w annałach także jako krzewiciel tradycji regionu. 

 

 


Policjanci jak dzieci…

Chcą mieć maskotkę

Niecodzienny konkurs ogłosiła Komenda Powiatowa Policji w Suchej Beskidzkiej. Do końca lutego czeka na projekty… maskotki jednostki.